Dylan dělá drahoty. Švédské akademii dochází s laureátem Nobelovy ceny trpělivost

Americký hudebník a umělec Bob Dylan se stále nepřihlásil Švédské akademii, která mu udělila Nobelovu cenu za literaturu. Slavný americký hudebník a umělec nereaguje ani na snahy Nobelova výboru o navázání kontaktu. A akademie už začíná ztrácet trpělivost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bob Dylan (Barcelona 1984, fot.: F. Antolín Hernandez) | Foto: Stoned59, CC-BY-2.0

V parafrázi na Dylanovu známou píseň Knockin' on Heaven's Door se tak na internetu v posledních dnech píše o marném klepání na dveře Boba Dylana. Švédská akademie věd ale už zdá se pomalu ztrácí s umělcem trpělivost. Jeden z akademických členů už Dylanův přístup označil za nezdvořilý a arogantní.

Teď to vypadá, že Švédská akademie už s pokusy kontaktovat Dylana přestala. Vyplývá to z rozhovoru akademika Pera Wastberga pro švédský list Dagens Nyheter . Členové akademie se podle Wastberga dohodli, že už nehnou ani prstem. Bob Dylan je podle nic takový, jaký je, a pomyslný komunikační míč je teď na jeho straně.

Bob Dylan. Básník rockové éry a ničitel mýtů

Číst článek

Akademie nicméně neztrácí naději, že se jí nakonec s Dylanam podaří domluvit a umělec si cenu v prosinci převezme. Bob Dylan mezitím pokračuje ve svém nekonečném turné, na kterém je vlastně už od roku 1988. Každoročně odehraje v průměru asi stovku koncertů a i v 75 letech vystupuje prakticky obden. A na žádném koncertu se zatím k tomu, že dostal jedno z nejprestižnějších ocenění světa, nijak nevyjádřil.

Odmítli jen dva laureáti

Nobelovu cenu za literaturu zatím odmítli jen dva laureáti. V roce 1958 Boris Pasternak, který ji nejprve telefonicky přijal, ale později se jí na nátlak tehdejších sovětských úřadů zřekl, a v roce 1964 Jean-Paul Sartre, který ze svého přesvědčení ignoroval všechny oficiální pocty.

Pro připomínku: slavný hudebník dostal prestižní literární cenu s odůvodněním, že Švédská akademie věd považuje jeho texty za poezii pro uši. Podle generální tajemnice Sary Daniusové považuje akademie Dylana za skvělého básníka, který šíří poezii formou zpěvu a nijak se tak neliší od antických řeckých autorů Homéra či Sapfó.

Dylanův repertoár je prý jedinečně rozsáhlý a sahá od lidových písní na americkém jihu až do francouzské moderny. Jedinečnost Dylanových textů má pak být v tom, že mohou dobře fungovat i na stránkách knih a bez hudby neztrácí kouzlo.

Zemřel držitel Nobelovy ceny, italský spisovatel a režisér Dario Fo
Nobelovu cenu za ekonomii získali Hart a Holmström. Věnují se teorii ohledně smluv
Peníze za Nobelovu cenu míru budou pomáhat. Kolumbijský prezident Santos je věnuje obětem války

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme