Petr Jarchovský, majitel Českých lvů a nominace na Oscara, slaví padesátiny. Vyděržaj, pianěr!

Nerozbitné plastové skleničky nebo hračku Vyděržaj, pianěr - možná jeden z těchto dárků dostane k narozeninám scénárista Petr Jarchovský. Ve čtvrtek slaví kulatou padesátku. Ke svým pracovním úspěchům si může připsat dvě nominace na Oscara a dva České lvy. Jeho podpis ale najdete i pod scénáři víc než desítky filmů, jako Musíme si pomáhat, Pupendo nebo kultovních Pelíšků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jarchovský, scenárista a spisovatel | Foto: Česká televize

Čtvrteční oslavenec, scénárista Petr Jarchovský považuje za osudové svoje setkání s režisérem Janem Hřebejkem. I když premiérový pokus o spolupráci nedopadl nejlépe. Jak řekl před časem ve vysílání Českého rozhlasu, se svým prvním scénářem u Jana Hřebejka doslova pohořel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Jarchovský o svých začátcích

„Měl jsem pocit, že chci vyprávět něco autentického, něco o sobě, o svém zmučeném nitru, že jsem byl odmítnut dívkou. A tak jsem se tam z toho na třech stech stránkách vyznal. Ten film by trval asi šest hodin. Honza řekl, že je to ufňukané, šílené. A já jsem to rovnou přiložil do krbu. My jsme seděli u ohně u něj na chalupě.“

Naslouchání

Pro tvorbu Petra Jarchovského ale byl vždycky důležitý proces naslouchání. Naslouchání příběhům. „U nás doma se hodně vyprávělo. Já jsem se na to jako malý kluk velice těšil, na vzpomínání rodičů na své prarodiče, třeba na okupaci a na všechny ty dramatické situace, kterými právě ty generace nade mnou byly nuceny projít,“ popisuje Jarchovský.

„A většinou pro ty skličující životní zážitky, aby ti lidé byli schopni nějak vůbec přežít a zpracovat je, nacházeli formu humorné historky. A to je vlastně poetická nadsázka. A takhle, myslím si, jsem se vyučil té radosti z toho to někam přenést a převyprávět to znovu a něco si k tomu přidat tak, aby člověk zaujal třeba nějakou společnost,“ vysvětlil jubilant Českému rozhlasu.

Zatím posledním dílem Petra Jarchovského je trilogie Zahradnictví, která se právě natáčí.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme