Egyptský judista odmítl podat ruku soupeři. Vztek z prohry, nebo odpor k Izraeli?

Egyptský judista Islam El Shehaby si po své prohře odmítl podat ruku s Izraelcem Orem Sassonem. Ten Shehabyho porazil v prvním kole olympijského turnaje. Egypťan ho poté nechal na tatami stát samotného s napřaženou rukou. Podle listu Times of Israel může být důvodem jak vztek z prohry, tak napjaté vztahy mezi arabskými zeměmi a Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápasící judisté Or Sasson (vlevo) a Islam El Shehaby. | Foto: Reuters

Během svého odchodu byl Shehaby zavolán rozhodčím zpět, aby se uklonil. Ten tak učinil, ale poté byl z arény hlasitě vypískán naštvaným publikem. Později Shehaby prohlásil, že hodlá s judem skončit.

Dvaatřicetiletý Egypťan kvůli odmítnutí ruky čelil tlaku na sociálních sítích od egypťanů, a dokonce i tamních islamistických skupin.

V judu je zvykem, že si bojující po boji podají ruce a navzájem se ukloní. "Neexistuje žádné pravidlo pro odmítnutí podané ruky, ale je povinné se uklonit,“ řekl mluvčí mezinárodní judo federace Nicolas Messner. Podle něj jde o důkaz, že arabské země cítí odpor vůči Izraeli.

Izraelský judista Sasson později v soutěži vyhrál bronzovou medaili. V Riu byl v prvním zápase poražen Polákem Maciejem Sarnackim. Druhou příležitost však využil a ve čtvrtfinále zvítězil nad Nizozemcem Royem Meyerem.

Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme