Kritiky prezidenta zdvořile odstraníme z hlediště, varují organizátoři v Riu

Mezinárodní olympijský výbor chce zakročit proti politickým projevům a protestům diváků. V riodejaneirských hledištích se totiž objevily cedule s nápisy proti úřadujícímu brazilskému prezidentovi. Podle mluvčího organizátorů budou diváky s takovými vzkazy vyzývat, aby je schovali. Když to neudělají, budou prý „zdvořile odstraněni z hlediště“. Informaci přinesl brazilský deník Estado de São Paulo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilci v Riu de Janeiru protestují proti impeachmentu prezidentky Dilmy Rousseffová | Foto: Reuters

Některým Brazilcům se hned v prvních dnech olympijských her podařilo na stadiony pronést různé nápisy, a to třeba na papírech nebo kusech látky. Směřovaly většinou proti úřadujícímu prezidentovi Michelu Temerovi. Do slov „Temer pryč“ byl někdy zapletený i symbol olympijských kruhů.

Diváci tak vyjadřovali názor, který sdílí část brazilské společnosti, že impeachment proti prezidentce je buď neoprávněný, nebo přímo neústavní a jde o puč.

Mluvčí organizačního výboru Mario Andrada ale řekl, že podobné projevy ruší televizní přenosy a že politika nemá znečišťovat sport.

Až roční vězení

Na minimum organizátoři omezili i projev Michela Temera při zahajování her, diváci na něj přesto bučeli a pískali. Úřadující prezident dopředu řekl, že s tím počítá. Před dvěma lety stejným způsobem Brazilci protestovali proti prezidentce Dilmě Rousseffové na stadionech světového fotbalového šampionátu.

Organizátoři argumentují zákonem, který reguluje podmínky her. Paradoxně ho podepsala právě prezidentka Dilma Rousseffová pár dní před tím, než ji dočasně odstavili od funkce. Ten zakazuje transparenty, vlajky či symboly s urážlivými vzkazy, rasistickým nebo xenofobním obsahem či jsou jinak diskriminační.

Zákon kritizují ochránci práv, protože za pozměnění olympijských symbolů umožňuje uvalit až roční vězení. Zasahuje tedy i do trestního práva.

Úřadující brazilský prezident Michel Temer při zahájení olympijských her v Riu de Janeiru | Foto: Reuters

V pravidlech o 13 tisících slovech, se kterými divák vyjadřuje souhlas koupí vstupenky, je navíc omezení politických i náboženských projevů zakomponované. Pár diváků už tak z hlediště vyvedli přímo policisté federálního bezpečnostního sboru.

Prezidentka Dilma Rousseffová odmítla jít na zahajovací ceremoniál. Údajně to bylo kvůli tomu, že měla být pouze v druhé řadě za Michelem Temerem. Právě on ji po dobu dočasného odvolání nahradil.

Temer sice byl ve volbách s Rousseffovou na prezidentské kandidátce jako její zástupce, právě jeho strana se ale podílela na spuštění procesu impeachmentu a obvinila Rousseffovou z manipulace s rozpočtovými statistikami. O definitivním sesazení političky zastupující Stranu pracujících rozhodne brazilský senát po olympijských hrách.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme