Lukáš Pollert: Olympijské hry jsou předimenzované a dostávají nezaslouženě velký prostor

Před dvaceti lety získal svou druhou olympijskou medaili - stříbro v Atlantě. Ještě před začátkem nového tisíciletí ale Lukáš Pollert s profesionálním sportem skončil a věnuje se medicíně, kterou vystudoval. Olympijské hry jsou podle něj megalomanskou akcí se zbytečně velkou mediální pozorností. Výhodou pro pořádající města je vybudování infrastruktury.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Pollert

Lukáš Pollert | Foto: Kamil Jáša | Zdroj: Český rozhlas

„Olympijské hry se nedají nesledovat. Novináři tomu dávají obrovský prostor. Řekl bych, že až nezaslouženě velký. Vždyť se olympiáda týká jen sportu a ničeho jiného. Ten prostor je tak obrovský, že i když nemám televizi a mám jinou práci, tak tu a tam něco pronikne,“ řekl Českému rozhlasu Lukáš Pollert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názor Lukáše Pollerta na olympijské hry získala v podvečerní publicistice Veronika Hlaváčová

Bývalý vodní slalomář vyhrál olympijský závod v Barceloně a o čtyři roky později v Atlantě získal stříbro. V roce 2000 ale sportovní kariéru ukončil, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Obě olympijské medaile prodal a výtěžek věnoval na léčbu drogových závislostí.

Podle vás tedy olympijské hry nejsou až takovou událostí? Na zahajovací ceremoniál se dívají nejen sportovní fanoušci.

Jistě to bude sledovaná událost, taková show. Moc nejsem na takové megalomanské akce. Já jsem dělal sport a absolvoval bych soutěž, která by byla kvalitní a sestává se z nejlepších sportovců na světě. To na olympiádě tak úplně není.

Jede tam 10 600 sportovců, to je šílené číslo a také jsou obrovské problémy se stavbou areálů a s ubytováním. Je to předimenzovaná akce a přitom se tam řada sportů ani nedostane, protože to nejsou olympijské sporty.

Řekl byste, že se může pořádání olympijských her Riu de Janeiru vyplatit?

Nevím, nakolik pak bude země magnetem pro turisty. Ale myslím, že se v rámci olympiády vybuduje infrastruktura, která je tam potřebná. Takto na tom vydělaly Atény, kde před olympiádou byla doprava šílená a právě díky organizaci olympiády se tam infrastruktura udělala o mnoho let dříve.

Proto jsem podporoval pořádání olympiády v Praze. Infrastruktura, která se stejně musí vybudovat, by se nevybudovala za 20 nebo 30 let, ale dřív. Každé město na tom vydělá v tomto ohledu.

V souvislosti s Riem se mluví i o dopingovém skandálu Rusů. Poznamená to nějak Hry?

Myslím, že to poznamenává každé Hry, ale ji jiné vrcholné soutěže, třeba Tour de France. Dokonce i zpětně. Když se přijde na doping zpětně, je komické, jak se medaile berou a zas vyhlašují.

Tahle aféra je asi trošku větší, ale nepředjímejme událostem. Ono se ještě něco vynoří.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme