Maslákovi sezonní maximum nestačilo, do finále postoupili tyčkaři Balner a Kudlička

Atletický program v Riu má za sebou semifinále běhu na 400 metrů. Z druhého běhu nepostoupil dvojnásobný halový mistr světa Pavel Maslák, přestože zaběhl svůj nejlepší letošní čas. Mezi nejlepšími 12 tyčkaři se naopak představí oba Češi Michal Balner a Jan Kudlička. V soutěži sedmibojařek se Eliška Klučinová dostala před Kateřinu Cachovou. Obě ale skončily až ve třetí desítce.

Pavel Maslák dobíhá za svými konkurenty ve druhém semifinále

Pavel Maslák dobíhá za svými konkurenty ve druhém semifinále | Zdroj: Reuters

„Určitě jsem chtěl běžet lepší čas, pod 45 sekund, to se mi bohužel nepovedlo. Chtěl jsem si aspoň zlepšit osobák, ale budu spokojený. Semifinále jsem běžel dobře. To, na co jsem měl,“ ohodnotil se Pavel Maslák.

Pavel Maslák běžel semifinále v nepříliš výhodné čtvrté dráze a svou cestu mezi osm nejlepších čtvrtkařů se pokusil najít rychlým výběhem poslední zatáčky. Na začátku cílové rovinky se dostal až na třetí místo za vedoucího Machela Cedenia z Trinidadu a Tobaga a Jihoafričana Van Niekerka.

V posledních metrech dvojnásobnému halovému mistru světa docházely síly, přesto třetí místo udržel a cílová fotobuňku mu odečetla čas 45,06 – nové sezonní maximum. Radost z nejlepšího výkonu v sezoně se ale mísila se zklamáním, na postup do finále byl třeba čas hluboko pod 45 sekund.

Postupujícím s nejhorším časem je Ali Khamis z Bahrajnu, který 400 metrů zaběhl za 44 sekund a 49 setin. Maslák zaběhl z 23 běžců, kteří do semifinále nastoupili, 16. nejlepší čas.

V kvalifikaci tyčkařů nikdo nepřekonal postupový limit 575 centimetrů. Do finále postupuje nejlepších 12 závodníků a mezi nimi i dva Češi. Jan Kudlička si účast zajistil překonáním laťky ve výšce 570 centimetrů, Michal Balner sice stejnou výšku shodil, jenže na postup stačil i o 10 centimetrů horší výkon.

„Když člověk postoupí z kvalifikace třetím pokusem a trošku zabrnká trenérovi na nervy, je to většinou předzvěst dobrého výkonu ve finále,“ přemýšlí po kvalifikaci Jan Kudlička.

Druhým dnem pokračovala soutěž sedmibojařek. Interní český souboj během dálky a oštěpu zvládla lépe Eliška Klučinová, která se dostala před Kateřinu Cachovou, které hod oštěpem vůbec nevyšel.

O konečném pořadí rozhodl závěrečný běh na 800 metrů. V něm udržela celkové vedení Belgičanka Nafissatou Thiamová a ve 21 letech ovládla celou soutěže před Britkou Ennisovou-Hillovou a Kanaďankou Brianne Theisenovou Eatonovou.

Češky se umístily až ve třetí desítce. 22. skončila Eliška Klučinová výkonem 6077 bodů, ještě o 119 bodů méně získala 24. Kateřina Cachová.

V desetikilometrovém závodě vytrvalců obhájil zlatou z Londýna Brit Mohamed Farah. 33letý somálský rodák si během si během 25 kol na olympijském stadionu hlídal všechny nástupy keňských i etiopských soupeřů a necelý kilometr před cílem se ujal vedení.

Své třetí zlato v kariéře získal díky nejlépe zvládnuté cílové rovince a času 27 minut, 5 sekund a 17 setin. O necelou půlvteřinu porazil Keňana Tanuie, třetí doběhl Etiopan Tamirat Tola.

Nejrychlejší ženou planety je opět Jamajčanka. Tentokrát to ale není Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. Zlatou medaili bere její mladší tréninková kolegyně Elaine Thompsonová časem 10,71. Před obhájkyni zlata z Londýna a Pekingu se ještě vmáčkla druhá Američanka Tori Bowieová.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít