Mezinárodní olympijský výbor o možném vyloučení Ruska z her v Riu rozhodne až v neděli

O možném vyloučení Ruska ze srpnových her v Riu de Janeiru rozhodne Mezinárodní olympijský výbor podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandera Žukova v neděli. Ruským sportovcům hrozí absence na OH kvůli dlouholetému, státem řízenému dopingu. O svém osudu by se měli dozvědět až necelé dva týdny před zahájením her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko se vzpamatovává z dopingového skandálu | Zdroj: Reuters

„Očekáváme, že MOV dospěje k rozhodnutí 24. července,“ řekl dnes Žukov pro agenturu TASS.

O možném vyřazení Ruska z olympiády v Brazílii se začalo mluvit poté, co Mezinárodní atletická federace (IAAF) kvůli systematickému dopingu vyloučila z her loni v listopadu všechny ruské atlety.

Další ránu sportovní velmoci zasadila pondělní zpráva nezávislé komise Antidopingové agentury (WADA) o tom, že tamní ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

MOV po úterním mimořádném zasedání uvedl, že o sankcích rozhodne nejdříve po čtvrtečním verdiktu arbitráže CAS ohledně odvolání ruských atletů. Hromadné odvolání podalo 68 atletů a spolu s nimi bude s napětím čekat na verdikty CAS a MOV i dalších 319 ruských sportovců, kteří byli nominováni do olympijské výpravy pro Rio.

MOV současně také vyzval federace zimních sportů, aby zemi odebraly plánované akce, jako je například listopadové MS v krasobruslení a prosincové závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Nižném Tagilu.

Mezi další předběžná opatření patří zákaz cestovat do Brazílie představitelům ruského ministerstva sportu a osobám, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise o dopingu. Výbor také nechá znovu přezkoumat všechny vzorky ze zimních her v Soči, kterých se aféra dotýká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme