Miluje halušky a Slovenky, olympijskou medaili ale Takuja Haneda získal pro Japonsko

Takuja Haneda je vůbec prvním asijským vodním slalomářem s cenným kovem z nejvýznamnější sportovní akce planety. Ve finále kanoistů totiž v Riu o 13 setin sekundy předčil Vítězslava Gebase. Polovina olympijské medaile prý patří Slovensku, kde Haneda už deset let žije a trénuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dojatý Takuja Haneda. Na olympijských hrách v Riu získal bronz | Zdroj: Reuters

„Snil jsem o tom, ale nijak jsem medaili neřešil. Jel jsem co to dalo, mých sto procent. Kdybych netrénoval a nežil na Slovensku, tento výsledek bych nezískal. Na Slovensku jsou vynikající podmínky, které v Japonsku nejsou,“ vyprávěl v cíli bronzový medailista mezi kajakáři Takuja Haneda velmi dobrou slovenštinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žije na Slovensku, závodí za Japonsko. Takuja Haneda získal svou první olympijskou medaili

Jen co slovenští reportéři vyzpovídali svého stříbrného Mateje Beňuše, přesunuli se k bronzovému a částečně také jejich reprezentantovi.

V 19 letech se Takuja Haneda přestěhoval do Liptovského Mikuláše s vizí, že to právě s vodním slalomem někam dotáhne. Povedlo se, i když to nebylo to snadné.

Problémy měl ve střední Evropě i se slovenštinou. „Máte velmi těžký jazyk. Pořád se s ním trápím. Trvalo mi dva tři roky, abych nemusel mluvit anglicky. Pak už by to šlo."

Slovensko přirostlo japonskému kanoistovi k srdci, nejen pokud jde o trénování nebo třeba studium, ve kterém se mu podařilo na bratislavské Fakultě tělesné výchovy a sportu získat magisterský titul.

„Miluju slovenskou stravu. Halušky a nejvíc žinčici. Když jsem v Liptovském Mikuláši, každý den chodím na salaš. A pak ty baby,“ zasnil se Takuja Haneda nad Slovenkami.

Když si prý najde nějakou slušnou, tak čerstvý olympijský medailista ve vodním slalomu na Slovensku klidně zůstane napořád.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme