Nevyřazení Ruska z Her? Přijatelné rozhodnutí, říká Kejval z olympijského výboru

Ruští sportovci se mohou těšit na to, že si zazávodí na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Mezinárodní olympijský výbor rozhodl, že je navzdory rozsáhlým dopingovým skandálům nevyřadí plošně. Předseda českého olympijského výboru Jiří Kejval se vyjádřil, že je proti principu kolektivní viny a s rozhodnutím MOV souhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Vy jste se vyjádřil, že jste proti principu kolektivní viny. Předpokládám, že tedy souhlasíte s rozhodnutím MOV, nevyloučit celou ruskou výpravu z olympijských her v Riu?
Ano. Myslím si, že v rámci stávající situace, která nastala, tak to řešení Mezinárodního olympijského výboru je přijatelné pro všechny strany.

Nezbavil se podle vás Mezinárodní olympijský výbor jen zodpovědnosti, když přehrál celý problém zpátky na sportovní federace? A jak ty podle vás budou rozhodovat?
Nemyslím si. Nepřehrál jen ten problém, ale napsal tuším asi šest podmínek, za jakých ruští sportovci mohou sportovat a předal to na mezinárodní federaci. Ti nejvíc vědí, jak se ruští sportovci v minulosti v daných sportech chovali, jak dodržovali antidopingová pravidla, protože v různých sportech budou velké rozdíly z hlediska používání nedovolených prostředků.

Jaké čekáte reakce, ať už v Česku nebo v zahraničí?
Je to velmi nepříjemná situace, do které se dostalo vlastně veškeré sportovní prostředí. Tam není snad ani nepříjemná situace ohledně té zprávy ohledně chování ruských sportovců, protože o tom, že měli Rusové dlouhodobě problémy s dodržováním antidopingových pravidel to je všeobecné známé. Jak ta listopadová zpráva i zpráva, která byla zveřejněna nedávno, byly šokující a samozřejmě bezprostřední blízkost olympijských her a nemožnost podrobného prozkoumání sváděla ke zrychleným a zkráceným rozhodnutím typu, že se nikdo nezúčastní a že všichni zůstanou doma. Ale z toho dlouhodobého hlediska si myslím, že by to nebylo nejlepší řešení pro světový sport.

Myslíte si, že byly nějaké politické tlaky na ponechání Ruska na olympijských hrách?
Rozhodně se teď musí sportovní prostředí dívat tak, že teď, tady a dneska nekončí doba, že po olympiádě vychladnou hlavy. Zpětně se na ta rozhodnutí, které se dělají ve stresu a pod velkým mezinárodním tlakem, někdo koukne a bude to rozebírat z hlediska právního, tak faktického, technického. To znamená, že ať samy federace, které nejlépe znají situaci v těch jednotlivých sportech, samy rozhodnou. To si myslím, že je nejlepší

ČRo, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme