Olympijská vesnice je otevřena, sportovci dorazí v pondělí

Olympijská vesnice v Riu de Janeiro, zázemí pro realizační týmy a sportovce, byla dnes oficiálně otevřena. První čeští reprezentanti včetně medailových nadějí ve vodním slalomu Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové dorazí v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská vesnice v Riu. | Zdroj: Reuters

Nově vybudovaná vesnice, která čítá 31 staveb, pojme více než 10 000 sportovců a celkem na 18 000 lidí. Český tým bude mít ve vesnici 177 členů, z toho 106 sportovců. O provoz areálu se bude starat na 13 000 zaměstnanců a dobrovolníků.

Rozlehlá vesnice se nijak neliší od těch předchozích. Je tradičně městem ve městě. Má vlastní zázemí včetně polikliniky se zubaři či očními lékaři, nechybí obrovské fitness centrum, sedm bazénů, banka, pošta, obchody, restaurace, kavárna, sedm prádelen, kadeřnictví, tréninkové prostory, fotbalová hřiště či modlitební místnosti.

„Ještě se dodělávají chodníky a terénní úpravy,“ uvedl na facebooku Tomáš Houska z českého týmu.

Samostatnou kapitolou je jídelna o rozloze tří fotbalových hřišť. Otevřená je nonstop a je připravena uvařit na 70 000 jídel denně všech kuchyní světa. „Jídlo je chutné,“ dodal Houska.

Olympijský park Plzeň slibuje sportovní vyžití i besedy se sportovci

Číst článek

Dům s českými pokoji má nejlepší možnou pozici v ulici Corcovado hned u vchodu do jídelny a zároveň u zastávky autobusu.

Osm členů českého olympijského týmu včetně šéfa mise Martina Doktora nyní připravuje zázemí pro první sportovce - místnosti pro lékaře, maséry a fyzioterapeuty, prostory pro vedení týmu. U domu nechybí terasa s bazénem a palmami. Kolorit vesnice dokreslují hory a moře v pozadí.

„Nyní čekáme, až přijedou krabice s materiálem, abychom naše patra vyzdobili vlajkami a logem českého týmu,“ uvedl Houska.

Češi budou bydlet mimo jiné v domě se Slováky a do Ria si nechali přivézt dokonce vlastní matrace. Apartmány mají dva dvoulůžkové pokoje, společnou kuchyň a sociální zázemí. Celkem je ve vesnici 10 160 pokojů a 18 000 postelí.

O bezpečí sportovců a realizačních týmů je postaráno. U každého vchodu je bezpečnostní rám, scanner zavazadel a na místě hlídkuje 500 ozbrojených policistů.

„Občas narazíte na někoho, kdo neumí anglicky, ale vše zatím Brazilci berou s úsměvem, takže se usmíváme i my a nějak to vždycky dopadne. Jsou zatím nadšení,“ dodal Houska.

I proto, že v Brazílii je nyní zima, nízkou aktivitu vykazují komáři. Obzvlášť obávaný druh, který šíří virus zika. „Zatím jsme potkali asi dva, množství infikovaných komárů je údajně nulové, ale máme kvalitní repelenty a věříme, že to bude v pohodě,“ uvedl Houska.

Projekt olympijské vesnice přišel na 1,5 miliardy dolarů, asi 37 miliard korun. Organizátoři her věří, že po olympiádě apartmány prodají, údajně skoro deset procent z nich už je prodáno nyní. Brazílií však zmítá nejhorší ekonomická recese od třicátých let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme