Oslavy Zlatého Krpálka. V českém domě připíjela i adoptivní dcera prezidenta Kubitscheka

První zlato se ve čtvrtek večer pořádně oslavilo i v Českém olympijském domě v Riu. Lukáš Krpálek byl samozřejmě hlavní postavou velké medailové party. Na oslavu ale dorazila i dcera jednoho z nejvýznamnějších Brazilců 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Krpálek se svou zlatou medailí | Zdroj: Reuters

Návštěvnice českého domu se zastavuje u prvního obrázku expozice představující Česko a české stopy v Brazílii. A je tam dlouho. Na obrázku je prezident Juscelino Kubitschek a hlavní město Brasília, které nechal vybudovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Její otec byl až z třetí generace přistěhovalců z Čech a navíc byla jeho adoptivní dcerou. Jenže brazilský prezident Kubitschek prý o svých kořenech vždy mluvil, takže jeho dcera včera prožívala zlato Lukáše Krpálka v obrovském dojetí.

Tou návštěvnicí je Maria Estela Kubitschek Lopes, jeho dcera. Doprovází ji zástupci české diplomacie. Dostává do ruky fotografii pořízenou v Třeboni v roce 1959. Byla tam s matkou, první dámou Sarah a s dcerou Márciou. V té době už se naplno stavělo nové brazilské hlavní město, sen mnoha generací, který naplnil právě prezident zvaný většinou „JK“.

Zatímco si prohlíží expozici českých výrobků a fotí se s nimi, na obrazovkách běží přenos předposledního zápasu Lukáše Krpálka, kterým postupuje do finále. Dvě vnoučata už zkoušejí jiné z nich na vlastní kůži, chvílemi na vlastních kolenou. Zkouší vyslovit slovo „koloběžka“. Nikdy na něčem takovém nejezdila a podobně jako ostatní návštěvníci nad tím kroutí hlavou a baví se.

Juscelino Kubitschek | Foto: Wikimedia Commons Public domain Governo do Brasil

Šestiletý Lucas a sedmiletá Valentina jsou pravnoučata Juscelina Kubistcheka. Ještě o další tři generace se s rodokmenem dostaneme právě na Třeboňsko. Podle pátrání historiků snad z tamního panství mohl pocházet truhlář Jan Nepoumuk Kubitschek, který se usadil v Brazílii kolem roku 1835. Přesně se ale neví. Nadšenci proto žádají muže s příjmením Kubíček, kteří by teoreticky mohli být příbuzní, aby poskytli vzorek DNA pro pátrání. Svého otce k tomu chce přimet Jaroslava Kubíčková, která žije v Brazíli a pouhou shodou náhod připravovala v českém domě guláš podle rodinného receptu Kubíčků, na kterém si návštěva pochutnala.

Pár tónů na klavír českého výrobce, který tu zpříjemňuje návštěvníkům atmosféru. Paní Maria Estela je dojatá. Přestože je adoptivní dcerou – do rodiny přišla ve svých 5 letech – v českém domě fandí, jako by bojovali Brazilci. Boj Lukáše Krpálka o zlato, který vyšel právě na dobu její návštěvy, prožívala jako ostatní s velkým napětím.

„Jsem dnes daleko víc Češkou než Brazilkou. Když vidím, jak jste právě získali zlatou medaili, jako bych ji získala já. Je to i moje medaile.“ A jak mi Maria Estela Kubitschek Lopes říká, nemohla si vybrat pro návštěvu českého domu lepší okamžik.

David Koubek, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme