Pelé se omluvil a olympijský oheň nezapálí. Symbol Her bude plát před kostelem v centru Ria

Brazilská fotbalová legenda Pelé nezapálí oheň na úvod letních olympijských her kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Pelé to oznámil po několikadenním rozhodování. Organizátoři tak na poslední chvíli řešili jeden z nejdůležitějších okamžiků úvodního ceremoniálu. Jako jeho náhradu vybrali bývalého tenistu Gustava Kuertena, uvedl brazilský zpravodajský server UOL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské pochodně už jsou v Riu, stále však nen jasné, kdo při slavnostním ceremoniálu zažhne oheň | Zdroj: Reuters

Pelé nejdřív uvedl, že čeká na vyjádření lékařů a své agentury. Dnes ráno brazilského času vydal prohlášení, ve kterém se zmiňuje o svých zdravotních problémech: zlomeninách, operacích a hospitalizacích v poslední době.

Příbuzní ho prý přemlouvali, přesto se 75letý fotbalista dnes přímo účastnit slavnostního zahájení Her nebude a olympijský oheň nezažehne.

Místní média spekulovala, že by oheň mohl zapálit právě bývalý tenista Gustavo Kuerten, jachtař Torben Grael či basketbalistka Hortencia Marcariová.

Organizátoři zároveň odtajnili, že oheň nebude plát přímo na stadionu Maracaná, ale v centru města u pobřeží před kostelem Candelária.

Zahájení olympijských her bude v Riu desetkrát levnější než v Londýně, tvrdí jeho režisér

Číst článek

Zahajovací ceremoniál má připomínat jeden velký karneval. Stadion Maracaná se nachází nedaleko Sambodromu, každý rok probíhá přehlídka škol samby. Na ceremoniálu má vystupovat všech 12 nejlepších škol.

Velkými hvězdami zahájení mají být také zpěváci Luísa Soaresová, Caetano Veloso či Gilberto Gil.

Z české výpravy se zahájení olympijských her chystá přes 40 českých sportovců. V dějišti sportovního svátku jich už je zhruba dvojnásobek. Rozhodně se nezúčastní veslaři, které čekají závody už v sobotu, odpočinku dá přednost i šermíř Alexander Choupenitch. Vlajkonošem české výpravy bude judista Lukáš Krpálek.

Ceremoniál začíná v jednu hodinu po půlnoci českého času. Radiožurnál ho vysílá z Ria v přímém přenosu.

ČTK, David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme