Polonahý vlajkonoš, žádost o ruku i kapybary na golfu: 14 nejzajímavějších příběhů z Ria

Olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru jsou přibližně v polovině. Zatímco sportovci z celého světa měří síly před zraky novinářů a diváků v nejrůznějších disciplínách, v zákulisí se odehrává spousta jiných příběhů. Vybrali jsme proto čtrnáct nejzajímavějších, které vzbudily ať už pozitivní, nebo negativní reakce sportovních fanoušků. Patří k nim i příběh taekwondisty z Tongy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajkonoš Tongy Pita Nikolas Taufatofua

Vlajkonoš Tongy Pita Nikolas Taufatofua | Zdroj: Reuters

Tonga „vyhrála internet“

Při přehlídce sportovců na slavnostním zahájení her zaujala jednoznačně výprava Tongy. Vlajkonoš Pita Nikolas Taufatofua se stal ihned hvězdou sociálních sítí. Dvaatřicetiletý taekwondista na sebe strhnul pozornost, když místo oficiálního stejnokroje přišel svlečený do půl těla a naolejovaný.

Výprava tichomořského souostroví takzvaně „vyhrála internet“. Už před zahájením taekwondista upozorňoval, ať diváci při jejich nástupu nemrkají a překvapení nepromeškají. Taufatofua se v Riu představí v pátek 19. srpna v kategorii do 80kg.

Gymnastky z KLDR a Jižní Koreje si společně udělaly fotku

Olympijské hry sbližují a politika jde během sportovních klání často stranou. Důkazem je společná selfie gymnastek ze dvou znepřátelených zemí. Jihokorejka Lee Eun-ju a Severokorejka Hon Su-čong si pořídily rychlý snímek během tréninku před začátkem olympiády.

Obě země jsou ale ve válečném stavu a jejich vztahy zůstávají napjaté. Sportovní fanoušci se proto začali ptát, jestli režim Kim Čong-una nebude závodnici po návratu domů pronásledovat. Odborník na KLDR Michael Madden ale pro BBC upřesnil, že je to nepravděpodobné. Součástí severokorejské politiky je prý i takzvaná sportovní diplomacie, pomocí které se izolovaná země snaží navázat kontakty s ostatními státy.

Gymnastka Jižní Koreje se vyfotila se soupeřkou z KLDR | Foto: Reuters

Zásnuby na hřišti. Brazilská ragbistka přijala od partnerky nabídku k sňatku

Láska vítězí i na olympijských hrách. Brazilskou ragbistku požádala na hřišti její přítelkyně o ruku. Sportovkyně Isadora Cerullová odpověděla „ano“ a partnerka Marjorie Enyaová jí uvázala žlutou stužku namísto prstenu. „Je to láska mého života,“ řekla Enyaová BBC. Olympiáda v Riu tak má za sebou první zásnuby.

Olympijská babička

Hry v Riu mají i svou „olympijskou babičku“. Britská média informovala o největší fanynce plavce Adama Peatyho. V anglickém Sheffieldu mu jeho babička Mavis Williamsová držela palce a aktivně to komentovala i na Twitteru.

Když jednadvacetiletý plavec získal zlatou medaili, napsala na sítě jednoduché „Můj vnuk to dokázal.“ Jejím entuziasmem záhy žil britský internet.

Plavec Adam Peaty se raduje z vítězství | Foto: Reuters

Dopingoví hříšníci získávají na olympiádě první medaile

Negativní emoce budí přítomnost sportovců pozitivně testovaných na doping. Platí to hlavně pro ruskou plavkyni Julii Jefimovovou, která v minulosti užívala anabolický steroid a meldonium.

Sportovkyně sice získala v závodu na 100 metrů prsa stříbrnou medaili, z hlediště se ale ozývalo bučení a pískot. Vítězka závodu, Američanka Lilly Kingová jí ani nepodala ruku. Ruska čelila ostré kritice i od dalších soupeřek. „Potkala jsem ji a nikdo se s ní nebavil,“ popsala česká plavkyně Martina Moravčíková.

Ruská plavkyně Julija Jefimovová pláče po finálovém závodě na 100 metrů prsa v Riu | Foto: ČTK/AP

Odhodlaný gymnasta chce zazářit v Tokiu

Velkou smůlu měl francouzský gymnasta Samir Ait Said, který si při kvalifikaci víceboje ošklivě zlomil nohu. Šestadvacetiletý Francouz si při přeskoku přivodil otevřenou zlomeninu holeně. Když ho zdravotníci na nosítkách odnášeli z haly, dostalo se mu bouřlivého potlesku.

Said z nemocnice poslal videovzkaz. Operace se zdařila a odhodlaný gymnasta se hodlá zúčastnit olympijských her v Tokiu v roce 2020. „Hned, jak se postavím opět na nohy, budu znovu trénovat s myšlenkou na olympijské zlato,“ řekl ve videu.

Hrozivý pád nizozemské cyklistky

Hrozivě vypadající pád si prožila nizozemská cyklistka Anniemiek van Vleutenová. Pouhých deset kilometrů před cílem závodu s hromadným startem dostala v zatáčce smyk a upadla na obrubník. Dlouho nehybně ležela na kraji silnice. Vyvázla „pouze“ s těžkým otřesem mozku a prasklým obratlem. Z nemocnice vzkázala, že je velmi zklamaná, v závodě si totiž jela pro zlato.

Záhadné červené kruhy na tělech olympioniků způsobilo baňkování

Pozornost sportovních fanoušků vzbudily záhadné červené skvrny na tělech amerických olympioniků. Na sociálních sítích lidé diskutovali, zda slavný plavec Michael Phelps usnul na svých medailích nebo bojoval s obří chobotnicí.

Vysvětlení je ale mnohem prostší, kruhy a fleky způsobuje stará čínská léčebná metoda zvaná baňkování. Nahřáté nádoby se přisají podtlakem na kůži, pomáhají k jejímu lepšímu prokrvení, odplavují toxiny, zmírňují bolesti a urychlují zotavování. „Před závody to hrozně rád využívám," řekl Phelps.

Americký plavec Michael Phelps má na zádech červené skvrny od staré čínské léčebné metody zvané baňkování | Foto: Reuters

Číňané si stěžovali na špatné vlajky. Vyrobili je přitom v jejich domovině

Velká žlutá hvězda a okolo ní čtyři menší, na čínské vlajce bylo na první pohled vše v pořádku. Čínští diváci si ale stěžovali, že na symbolu stoupajícím po medailovém úspěchu střelců a plavců je chyba.

Malé hvězdy mají být správně natočené jedním cípem do středu té velké. Vlajky v Riu tento požadavek nesplňovaly, přestože byly stejně jako všechny ostatní vyrobeny v Číně. Rozdíl pro diváka z jiné země téměř nepostřehnutelný, pro danou zemi ale velmi důležitý. Organizátoři olympijských her proto pořídili vlajky nové.

Čínští diváci si stěžovali na chybu na vlajkách, které stoupaly po úspěších střelců a plavců | Foto: Reuters

Japonský medailista mluví slovensky. Haneda už 10 let žije a trénuje u našich sousedů

Japonec Takuja Haneda je vůbec prvním asijským vodním slalomářem, který získal cenný kov na nejvýznamnější sportovní akci planety. Polovina bronzové olympijské medaile ale prý patří Slovensku. „Kdybych netrénoval a nežil na Slovensku, tento výsledek bych nezískal. Na Slovensku jsou vynikající podmínky, které v Japonsku nejsou,“ vysvětlil Haneda, který mluví velmi dobře slovensky.

Kajakář žije na Slovensku už deset let a kromě místního jídla má rád také ženy. „Miluju slovenskou stravu. Halušky a nejvíc žinčici. Když jsem v Liptovském Mikuláši, každý den chodím na salaš. A pak ty baby,“ zasnil se po závodu Haneda.

Japonec Takuja Haneda získal na olympijských hrách v Riu bronz | Foto: Reuters

Z azurových bazénů brčálníky

Během prvních dní her měly bazény pro skoky do vody i vodní pólo jasně modrou barvu, voda byla průhledná a nikdo si na nic nestěžoval. V úterý ale začaly problémy. Bazén při ženském finále synchronizovaných skoků z desetimetrové výšky zezelenal. Skokanky dokonce neviděly na dno.

Bazén byl nazelenalý i ráno a dlouho nikdo oficiálně nevysvětlil, proč ke změně vody došlo. A zatímco pořadatelé ujišťovali, že zezelenání vody pro sportovce zdravotní riziko neznamená, začal zelenat i větší bazén pro vodní pólo.

O důvodech se stále spekuluje, ve hře je změna zásaditosti, množení řas kvůli teplu i špatný „chemický koktejl“ při úpravě vody. V pátek ráno byl bazén pro skokany uzavřen, uvedl to na Twitteru britský sportovec Tom Daley. Vyjádřil naději, že to nemá nic společného s brčálníkem, kterým bazén poslední dny byl.

Bazény v Riu zezelenaly | Foto: Reuters

Kapybary čekají na zatoulané míčky

Golfisté si kromě zelené trávy užívají i jihoamerických hlodavců – kapybar. Až osmdesátikiloví chlupáči se zabydleli na golfových hřištích a hráče golfu trochu vystrašili. Viděny byly kapybary i u olympijské vesnice. Důvod obávat se největších hlodavců na světě ale golfisté nemají. To přítomnost kajmanů by je měla znervózňovat víc.

Stříbro pro Evropskou unii

Gesto, které udělala italská šermířka Elisa di Franciscová, ocenil i předseda Evropského parlamentu Martin Schultz nebo šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Stříbrná medailistka totiž vyzvala k evropské jednotě a zapózovala s evropskou vlajkou. Svůj olympijský úspěch věnovala obětem teroristických útoků, které se loni a letos staly v Evropě.

První olympijský úspěch pro Fidži vůbec

Bylo to finále ostrovních týmů – tichomořské Fidži proti ragbistům z Velké Británie. Olympijskou medaili měl tým mužského ragby už jistou. Se stříbrnou však Fidžijci neskončili a ve finále rozdrtili Brity 49:7.

Zlatý kov je pro ně velmi cenný – je vůbec první, který kdy sportovci z Fidži získali. Bouřlivě se tak oslovovalo v Riu de Janeiru i na ostrově. Bezmála milionový národ dostal olympijský úspěch na nohy. A triumf se bude připomínat každoročně, na 22. srpna vláda vyhlásila státní svátek.

ČRo, Anna Jadrná, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme