Příprava střelkyně Jahodové stála desítky milionů. Nelituji, říká trenér a nevlastní otec

Byl to jejich společný sen: dostat se na olympijské hry. A tak mu střelkyně Libuše Jahodová a její nevlastní otec a trenér Lubor Novota obětovali spoustu času, úsilí i rodinných úspor. Od svazu totiž až do letošní sezony neměli skoro žádnou podporu. Sen se jim splnil, na jeho konci ale tekly slzy. Ne slzy štěstí, ale bolesti a zklamání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skeetařka Libuše Jahodová

Skeetařka Libuše Jahodová | Zdroj: Reuters

Hned první olympijská rána byla nepřesná, ještě dalších 16 holubů Češka minula, skončila předposlední, a když opouštěla střeliště, plakala. Mrzelo ji, jak kvalifikace dopadla, a hlavně ji bolelo zranění, které si kuriózně před týdnem způsobila.

„Na tréninku jsem si naštípla žebro a vyhodila chrupavku. Žebro mi vyskakuje ven a jsou tam i nějaké hematomy. Fouklo do mě takovým způsobem, že jsem málem přepadla. Trhla jsem s sebou dozadu, křuplo ve mně a už se to nevrátilo,“ vypráví česká střelkyně, jak přišla k bolestivému zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Libuše Jahodové a jejího otce a nevlastního trenéra přiblížil reportér ČRo Jan Suchan

Předposlední místo je smutným prozatímním vyvrcholením cesty, na kterou se skeetařka Libuše Jahodová se svým nevlastním otcem Luborem Novotou dali už před deseti lety.

„Nevlastní táta je trenér a díky němu jsem tady, bez něj bych to nezvládla. Kdyby mě netahal po všech závodech od 14 let, nebyla bych tu. Je to o zkušenostech. Nemůžete čekat, že když někdo v Čechách nastřílí 75 bodů, nastřílí to i ve světě. Musí se jezdit a sbírat zkušenosti,“ dodává Jahodová.

Zahraniční zkušenosti samozřejmě něco stojí. Zvlášť v situaci, kdy Český střelecký svaz až do letošní sezony Libuši Jahodovou skoro vůbec nepodporoval.

„Mám to spočítané, ale částku vám říct nemůžu. To by mě po příletu naložili do nějakého vozidla a odvezli do blázince,“ usmívá se Lubor Novota.

Naznačuje, že investovaná částka má sedm nul. Má tedy jít o desetimiliony. „Je potřeba si uvědomit, že náklady na vrcholového sportovce v brokové střelbě je milion a půl až dva miliony korun na rok podle typu soutěže a v jakých destinacích se trénuje,“ vysvětluje trenér.

Střelci Nepejchal a Jahodová zůstali před branami olympijského finále

Číst článek

Podle samotné střelkyně se vedle sponzorů a rodičů zapojili i prarodiče. „Nebudu říkat, že jsme to vrazili do střelby, ale do svých dětí, které projevily zájem sport dělat. Díky sportu zažily nějaké úspěchy, ale hlavně si zvykly prohrávat. Cesta k úspěchu vede přes velké množství neúspěchů,“ přemýšlí nevlastní otec a trenér olympioničky.

„Kolikrát člověk přemýšlel, že už se na to vykašle, ale vždy jsme našli cestu, jak pokračovat. I přes vynaložené prostředky a energii toho nelituju,“ vyznává se Lubor Novota.

„Byla jsem tady a zkusila jsem si to. Je to úplně super a splnil se mi sen. Ale těch snů je víc. Chci vyhrát mistrovství světa, Evropy nebo Světové poháry. Budu dělat všechno pro to, aby se to povedlo,“ slibuje Libuše Jahodová.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme