Ruská tyčkařka Isinbajevová oznámila konec kariéry

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová ukončila kariéru. Dvojnásobná olympijská šampionka a světová rekordmanka to oznámila při dnešní tiskové konferenci v dějišti olympijských her Riu de Janeiru, kde kvůli dopingovému skandálu v Rusku nesměla startovat. Čtyřiatřicetiletá Isinbajevová byla ve čtvrtek v Riu zvolena do komise sportovců. Isinbajevová vyhrála OH v Aténách a Pekingu, před čtyřmi lety byla bronzová. Je také trojnásobnou mistryní světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruska Jelena Isinbajevová oznámila konec kariéry | Foto: ČTK

Podle reportéra Českého rozhlasu Jana Suchana si nebyla ruská atletka svým rozhodnutím jistá. Nejprve prý říkala, že ji stále můžeme považovat za aktivní sportovkyni, a poté zase odpovídala, že s olympijskými hrami v Tokiu moc nepočítá.

Až když byl poněkolikáté vznešen dotaz na konec kariéry, tak prý řekla, že až odejde z tiskové konference, tak může být dnešek považován za konec.

„Jsem velmi šťastná, že jsem si splnila své sny. Vyhrála jsem všechny dostupné medaile, všechny dostupné tituly, vyhrála jsem důvěru a lásku všech fanoušků na světě,“ řekla. Zvažuje, zda přijme nabídku stát se šéfkou ruské atletické federace.

A vypadá to, že se skutečně na funkcionářskou dráhu vydá. Po návratu z Ria ji prý čeká jednání. Poodhalila své první plány, které se týkají boje s dopingem. Dodala, že zpráva Světové antidopingové agentury je plná dojmů, nikoli faktických informací.

Plošný zákaz startů je prý špatný krok, který se nesmí nikdy opakovat, ať už jde o jakoukoliv zemi, nebo náboženství. Zvolení do komise sportovců chápe jako podporu ostatních sportovců, že s ní o v tomto souhlasí.

Isinbajevová se také vyjádřila pro to, aby po prvním dopingovém nálezu následoval doživotní trest pro sportovce. Každý by si tak prý doping rozmyslel a věděl by už v době, kdy dopuje, co ho může postihnout.

Trojnásobná nejlepší atletka světa, která nikdy neměla pozitivní dopingový test, patřila k nejhlasitějším kritikům zákazu startu ruských atletů v Riu, který vynesla mezinárodní federace IAAF. Také dnes se o tom zmínila. „Odpustím jim a Bůh bude jejich soudce,“ poznamenala.

Isinbajevová plánovala loučení už po mistrovství světa na domácí půdě v Moskvě, které se uskutečnilo v roce 2013. Po narození dcery Evy v červnu 2014 se ale vrátila k tréninku a na letošním ruském šampionátu skočila 490 centimetrů. Po účasti na OH v Riu de Janeiru však toužila marně.

ČTK, Jan Suchan, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme