Rusové se upínají ke sportovní arbitráži, záviset na ní bude i start Sáblíkové

Mezinárodní olympijský výbor měl ještě vpředvečer zahájení 31. Letních olympijských her jasno - ruští sportovci, kteří v minulosti dopovali, v Riu závodit nebudou. Jenže samotní Rusové boj stále nevzdávají a začínají se obracet na Sportovní arbitrážní soud. Na jeho rozhodnutí čeká i Martina Sáblíková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslařka Martina Sáblíková | Foto: Pavel Petr

„Toto není nic jiného, než rozhodnutí založené na dodržování práva, na snaze o spravedlnost, pokud si někdo myslí, že zde byly nějaké politické tlaky, pak ignoruje prostá fakta,“ komentoval předseda MOV Thomas Bach čtvrteční rozhodnutí speciálně zřízené komise, která se rozhodla pustit z dopingovým skandálem sužované ruské výpravy do soutěží 271 sportovců.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tribunálu CAS upínají svě naděje Rusové i Martina Sáblíková

Jenže jednotlivé případy se nyní dostávají ke speciálnímu panelu Sportovního arbitrážního soudu a ten už tak například rozhodl o tom, že po odpykaných dopingových trestech nemůže za stejnou chybu nikdo trestat dvakrát.

O medaile by tak měla bojovat jak plavecká hříšnice Julie Jefimovová, tak veslaři Karabelščikovová s Podšivalovem.

„Jako MOV respektujeme každé rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu a budeme se jím řídit. Někdy jsme za to rádi, jindy neradi, vždy ale platí, že jde o nejvyšší právní instanci ve sportu a nikdo nemůže pochybovat o našem respektu k jejím rozhodnutím,“ ubezpečuje Thomas Bach o loajálním postoji.

CAS už v roce 2011 označil za protiprávní tzv. „Ósacké pravidlo" MOV, které zakazovalo start sportovcům, kteří už si odpykali dopingový trest.

Nepřípustný dvojí postih. Arbitráž uznala odvolání ruských veslařů a plavkyně Jefimovové

Číst článek

Podle Rusů by se tak nyní mohlo na start olympijských klání vrátit hned několik dalších sportovců, včetně cyklistky Zabelinské, po jejímž vyloučení z časovky se mluvilo vážně o tom, že by toto volné místo mohla dostat Češka Martina Sáblíková.

„Vím, kdo by měl startovat, ale teď nesleduju soupeřky. Hlavou se mi honí úplně jiné věci,“ ubezpečuje Martina Sáblíková o tom, že se snaží zachovat chladnou hlavu a nechat věci hlavně na právníkovi Janu Šťovíčkovi.

Právník chce v sobotu podat žalobu právě ke zvláštnímu panelu Sportovního arbitrážního soudu, který by v Riu následně o osudu Sáblíkové rozhodl do 24 hodin. Jinou otázkou pak je, zda v tomto směru nyní nejvyšší sportovní instance bude i k trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení tak vstřícná jako v případě ruských dopingových hříšníků.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme