Tohle není olympijský vzduch: Rio lhalo, znečištění ovzduší je vyšší

Na dějiště letošních olympijských her se snáší další kritika. Znečištění vzduchu v Riu de Janeiro je výrazně vyšší, než přiznávají úřady, a představuje větší zdravotní riziko, než hojně diskutované znečištění vody v zátoce Guanabara. Vyplývá to z analýzy oficiálních dat a vlastního testování agentury Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rio de Janeiro | Foto: CC0 Public domain

Brazílie ve své olympijské kandidatuře tvrdila, že kvalita ovzduší v Riu odpovídá limitům stanoveným Světovou zdravotnickou organizací (WHO). To však už v roce 2009, kdy Rio získalo pořadatelství, nebyla pravda, jelikož limity se v roce 2006 zpřísnily.

A neplatí to ani dnes, přestože politici ve svých kampaních slibovali, že odkazem olympijských her bude díky investicím do infrastruktury zlepšení ovzduší.

Olympijská atmosféra tady moc nedýchá, moc se mi tu nelíbí, říká Synek o Riu

Číst článek

Především koncentrace polétavého prachu v Riu dlouhodobě překračuje povolené limity. Na nemoci a zdravotní komplikace spojené se znečištěným vzduchem zemřou v metropolitní oblasti, kde žije dvanáct milionů obyvatel, tisíce lidí. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny plic, infarktů či astmatu.

Dýchat musí každý

„Tohle rozhodně není olympijský vzduch," uvedl Paulo Saldiva, patolog z univerzity v Sao Paulu a člen komise WHO, která před deseti lety prosadila globální zpřísnění standardů.

„Hodně pozornosti se věnovalo znečištění vody v Riu, ale mnohem víc lidí umírá kvůli znečištění ovzduší. Nejste povinen pít vodu z Guanabara Bay, ale musíte dýchat vzduch v Riu," prohlásil.

Voda v zátoce, v níž budou o olympijské medaile bojovat jachtaři, veslaři či dálkoví plavci, obsahuje kvůli znečištění z kanalizací množství nebezpečných bakterií a virů. Studie odhalily i bakterie odolné vůči všem známým antibiotikům.

'Měli jsme to udělat líp'

Zdravotní komplikace ale vedle závodníků hrozí i turistům, kontaminovaný je totiž v některých oblastech i písek na plážích.

Hlavní mluvčí olympijských her v Riu se snaží zahnat obavy. „Mohu všem zaručit, že sportovci budou soutěžit v bezpečí," reagoval na poslední kritické zprávy agentury AP Mario Andrada.

„Mohli a měli jsme to udělat o něco lepší, ale nic z toho neznamená hrozbu pro olympioniky," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme