V Riu to bylo jak za studené války, tvrdí z dopingu usvědčená ruská plavkyně

Ruská plavkyně Julia Jefimovová sice na olympiádě v Riu získala dvě stříbra, ale ani přesto si svou účast na největší sportovní akci letošního roku neužila. Jefimovová se na hrách představila navzdory dvěma pozitivním dopingovým zkouškám, což se nelíbilo řadě jejím soupeřkám, ale i některým fanouškům. Sama si pak v Riu připadala jako za studené války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská plavkyně Julia Jefimovová

Ruská plavkyně Julia Jefimovová | Zdroj: Reuters

V olympijském Riu původně neměla vůbec závodit. Po dvou pozitivních dopingových testech jí měla být účast zapovězena, ale vzhledem k polehčujícím okolnostem ji nakonec Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) start povolila.

„Cítila jsem se pod tlakem jak ze strany sportovců, tak fanoušků i novinářů. Nebylo to pěkné a necítila jsem se jako na olympiádě, která normálně lidi spojuje. Nebyla to soutěž – byla to válka, studená válka,“ prohlásila Jefimovová po návratu z Ria.

Čtyřnásobná mistryně světa v březnu tohoto roku oznámila, že byla pozitivně testována na meldonium, za což jí byl posléze udělen zákaz činnosti.

Ruští paralympionici se chtějí obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva

Číst článek

Antidopingová agentura WADA však následně Rusce trest přerušila, protože nebylo možné zjistit, kdy meldonium, které bylo až do konce roku 2015 povolené, naposledy užila. Zjistilo se totiž, že tato látka může z těla vyprchávat i několik měsíců.

„Skutečnost, že jsem dopingové zkoušky absolvovala v zahraničí, mi ve výsledku pomohla k účasti na olympiádě. Kdyby totiž byly provedeny v Rusku, bylo by to těžší,“ přiznala Jefimovová, která byla v minulosti na doping pozitivně testována i v roce 2013 – tehdy byl v jejím těle nalezen anabolický steroid a Ruska dostala 16 měsíční trest.

Případ pobouřil řadu soupeřek

„Potkala jsem ji a nikdo se s ní nebavil. Bavily jsme se třeba s Pedersenovou a Hildou (Luthersdottirovou, pozn. red) z Islandu a ty moc nadšené nejsou,“ řekla během her v Riu v rozhovoru pro Český rozhlas plavkyně Martina Moravčíková.

„Bylo to pro mě v Brazílii těžké. Řada lidí, se kterými jsem byla za dobře, mě nyní ani nezdraví nebo se na mě zvláštně koukají,“ potvrdila slova české plavkyně Jefimovová, která od roku 2011 žije v Kalifornii.

To se však nyní po ukončení spolupráce s jejím trenérem Davem Salem možná změní.

„Je jedním z nejlepších trenérů na světě, hlavně pokud jde o plavecký způsob prsa. Nyní mu zakázali, aby mě trénoval, takže už mě tady nic nedrží. Ve světě je spousta klubů, které mi nabídly, abych u nich trénovala,“ uvedla ruská plavkyně, která stále touží po olympijském zlatu.

„Chci soutěžit na hrách v Tokiu. Jsem motivovaná jako nikdy,“ nechala se slyšet Jefimovová.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme