Vzpěrač Orság byl ve dvojboji osmý, Gruzínec Talakhadze vyhrál světovým rekordem

Český olympijský reprezentant ve vzpírání v kategorii nad 105 kilogramů Jiří Orság skončil v olympijském dvojboji osmý. Rodák ze Znojma dostal nad hlavu v trhu jen základní váhu 185 kilogramů, v nadhozu pak 240 kilogramů. V celkovém součtu tedy nazvedal 425 kilogramů. Zlatou medaili bral Gruzínec Laša Talakhadze, který měl nad hlavou 473 kilogramů a vytvořil tím nový světový rekord.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Orság byl ve vzpěračském dvojboji osmý | Foto: Reuters

Orságovi při prvním pokusu v trhu na základní váze chvíli trval přechod do postoje, ale 185 kilogramů nakonec zdvihl nad hlavu.

Na těžší zátěži už český reprezentant neuspěl – 190 kilogramů upustil, a když si navýšil na 191 kilogramů, aby ušetřil čas na přípravu, činka mu vyklouzla z rukou, když si ji nadhazoval nad pasem. Po trhu byl Orság ve dvojboji na průběžné čtrnácté pozici.

V nadhozu Orság založil na 230 kilogramech. Následně si vzal činku s 240 kilogramy, kterou rovněž uzvedl. S 243 kilogramy, které by byly novým českým rekordem, už si neporadil. Ve dvojboji tak nazvedal dohromady 425 kilogramů a skončil osmý.

Orság: Rio se dlouho opakovat nebude

„Kotel byl prostě božský. Byl to strašný rachot a mě to nabudilo,“ pochvaloval si Orság nejprve pekelnou atmosféru na závěr vzpěračských soutěží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránský vzpěrač Salímí Kordásjábí, který po trhu vedl, si podle českého reprezentanta Jiřího Orsága až příliš věřil

V tu chvíli byl se 127 kilogramy nejhubenějším mužem jedné z nejdramatičtějších bitev tohoto sportu v historii. „Co bylo k vidění v Riu, to si myslím, že už dlouho k vidění nebude,“ řekl osmý nejlepší vzpěrač z Ria.

V 27 letech už Orság viděl hodně. I jemu ale přecházel zrak nad tím, co předváděli v pavilonu Riocentro hlavně dva borci. V trhu nejdříve udělal světový rekord Gruzínec Laša Talakhadze, aby jej následně jen o pár sekund na to překonal výkonem 216 kilogramů Íránec Salímí Kordásjábí.

Ten ale následně nezvládl druhou část závodu. V nadhozu se marně snažil hned třikrát dostat nad hlavu 245 kilogramů a nakonec tak nebyl klasifikován.

„Viděl jsem nějaká jeho videa a výsledky z letoška a myslím si, že si až moc věřil. Jednoduše na to neměl,“ komentoval kolaps íránského favorita Orság, který oproti čtyři roky starému olympijskému výsledku zaostal jen o jednu příčku.

Na tiskové konferenci se po neskutečném vzpěračském večeru nakonec nejvíc tleskalo Talakhadzemu, který vytvořil v dvojboji celkovým součtem 473 kilogramů nový světový rekord.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme