Zmařením startu v Riu přišla Sáblíková o statisíce. Její tým chce jednat o náhradě

Tým Martiny Sáblíkové chce jednat s cyklistickým svazem o odpovědnosti za zmařený start na olympijských hrách. Kvůli špatnému výkladu pravidel nakonec Sáblíková nemohla do cyklistické časovky v Riu de Janeiru nastoupit. Předseda představenstva společnosti Sport Invest David Trávníček zvažuje i požadavek na náhradu škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslařka Martina Sáblíková | Foto: Pavel Petr

Podle Trávníčka neuskutečněný start na olympijských hrách v Riu znamenal pro Sáblíkovou zrušení smluv se dvěma sponzory. „Je tady konkrétní újma. Pohybujeme se někde v řádech set tisíc korun,“ tvrdí Trávníček. Dodává přitom, že částky jsou schopni doložit a vymáhat po viníkovi.

Trávníček požaduje audit cyklistického svazu, který by měl zjistit, kdo je zodpovědný za nastalou chybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Davidem Trávníčkem, předsedou představenstva společnosti Sport Invest, která zastupuje Martinu Sáblíkovou, nejen o tom, proč nakonec nezávodila na olympiádě v Riu. Moderuje Helena Šulcová.

„Svaz cyklistiky ve svých stanovách mluví o tom, že řídí reprezentaci a je odpovědný za reprezentaci. Olympijská charta zase mluví o tom, že za implementaci kvalifikačních kritérií je odpovědný buď svaz, nebo lokální národní olympijský výbor. Tak se dá říct, že ta počáteční chyba jde jednoznačně na stranu svazu,“ říká.

David Trávníček požádal vedení svazu o schůzku, k níž by mělo dojít v září. Na ní bude předseda Sport Invest požadovat formální omluvu, ke které už mohlo v jisté formě dojít prostřednictvím médií. Zásadní je ale podle něj především podstoupení kroků, aby k podobné situaci už v budoucnu nedošlo.

„Nesmí se opakovat, aby sportovec, který je světové kvality, doplatil na špatnou interpretaci kvalifikačních kritérií a nevědomost,“ požaduje.

Sáblíková podle Trávníčka odmítá, aby měla její kauza právní dohru. Sama ale nyní připravuje dopis pro svaz, ve kterém žádá vyvození odpovědnosti.

Podle Trávníčka ale cesta do Ria nebyla zbytečná. „Shodli jsme se, že existuje šance, aby Martina na start nastoupila. Rozhodli jsme se, že stojí za to odcestovat do Ria a pokusit se na místě tu účast vybojovat. Nechtěli jsme to vzdát těsně před cílem,“ uzavírá David Trávníček.

Pravda je někde uprostřed, tvrdí cyklistický svaz

„Se špatnou interpretací kvalifikačních kritérií přišel pan Novák. Už v roce 2012 říkal novinářům, že Martině Sáblíkové stačí desáté místo v časovce. Nevím, proč to tak říkal. On tuto mylnou informaci šířil už ve chvíli, kdy nominační kritéria ještě ani nebyla vydána. Pak se toho chytli jak novináři, tak lidé na svazu, protože nikdo nepředpokládal, že je pan Novák informoval mylně. Neříkám, že je v tom svaz nevinně, ale pravda bude někde uprostřed,“ uvedl generální sekretář cyklistického svazu Stanislav Kozubek.

Na jeho slova reagoval kouč Novák s úsměvem.

„Připadá mi směšné, že by jakýkoliv trenér mohl někdy někoho někam nominovat a radit svazům. Jestliže sekretář svazu tvrdí, že ode mě převzal tuhle informaci, tak to vůbec nechápu,“ prohlásil Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme