Autor

Lukáš Milota

Reportuji z Tachovska, Plzně, ale hlásím se i z rodné Šumavy. Při práci poznávám mnoho zajímavých lidí a míst. Snažím se být autentický. Například když natáčím o čápech, vylezu za nimi až na střechu.

Těžko si dokážu představit svůj život bez rádia. Ráno vstanu a poslouchám rádio. Přes den rádio spoluvytvářím. V autě, v koupelně, kuchyni i ložnici mám rádio. Baví mě stanice, které kombinují pestrý mix hudby s hodnotnými informacemi.  

První mikrofon jsem dostal od rodičů asi ve 12 letech. Už tehdy jsem si na kazety natáčel své "domácí" pořady. První mediální zkušenosti jsem získal na obchodní akademii v Klatovech, kde jsem vedl časopis S.O.M.R.Á.K. a moderoval S.O.M.Rádio. Později jsem se při studiu na Fakultě sociálních věd UK v Praze zaměřil na rozhlasovou a televizní žurnalistku. 

Kariéru v rádiích jsem zahájil 4. listopadu 2007, kdy jsem přečetl do éteru své první zprávy. Mikrofon mne fascinuje. Zároveň před ním mám vždy respekt. Protože slovo vyslané do éteru není možné zastavit ani párem volů. Svou profesi mám rád a snažím se ji vykonávat tak, abych se za své dílo nemusel stydět a především abych uspokojil očekávání a potřeby posluchačů.  

Od listopadu 2011 jsem pracoval v Českém rozhlasu Plzeň. Od začátku roku 2013 jsem redaktorem v plzeňské redakci Zpravodajství Českého rozhlasu. 

Co mě baví? 

Ve volném čase rád cestuji, pěstuji turistiku a jezdím na kole. Nedám dopustit na rodnou Šumavu, zejména pak na rodný Annín a kostel sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem. Oblíbil jsem si ale i Pálavu a italský ostrov Capri. Miluji své blízké. Moc rád mám maminčinu bramboračku nebo česnečku, Freddieho Mercuryho, Marii Rottrovou, Jiřinu Jiráskovou, poručíka Columba a Arnošta Lustiga. Obdivuji své blízké, že mi za všech okolností dokáží být oporou. 

RSS autora

Články autora

|Lukáš Milota |Regiony

Čechoslováci vyhnaní z pohraničí mají v Plzni pomník, iniciátorem je Český svaz bojovníků za svobodu

Čechoslováky vyhnané před válkou z Německem zabraného pohraničí připomíná nový pomník u plzeňské věznice Bory, jehož vznik inicioval Český svaz bojovníků za svobodu. Podle některých odhadů po podpisu Mnichovské dohody odešlo ze svého domova do vnitrozemí až čtvrt milionu lidí. Jejich osudy vtěsnal kameník do pískovcového monumentu, který stojí vedle borské věznice. Sudetoněmecká krajanská sdružení v Rakousku a Německu pomník kritizují.

|Lukáš Milota |Regiony

Kampaň ‚Na hulváta ne!‘ upozorňuje na blokování zastávek MHD a další nešvary řidičů v Plzni

Pokud v plzeňské městské dopravě potkáte protivného řidiče, možná ho někdo naštval. Třeba neukázněná řidička, která se svým autem zaparkovala na zastávce MHD a běžela do bankomatu. Že je to místo vyhrazené pro městskou dopravu ji nezajímalo. Hulvátů, kteří blokují zastávky a znemožňují nástup a výstup cestujících je v Plzni hodně. Plzeňským dopravním podnikům už došla trpělivost - natiskly billboardy a plakáty, natočily ukázková videa a spustily informační kampaň - Na hulváta ne!

|Lukáš Milota |Ekonomika

Sklárna v šumavském Anníně obnovuje po 70 letech výrobu

V Anníně u Sušice se po 70leté přestávce znovu vyrábí sklo. Po válce byla pec zbořena a zůstala jen brusírna. Když si pak před lety brusiči založili za vesnicí vlastní dílnu, zdálo se, že stará annínská sklárna končí. Nový majitel ovšem v tradici pokračuje. Otevřel sklářské muzeum a částečně sklo brousí. Teď se do jeho továrny přistěhoval sklář z Vimperka.

|Lukáš Milota |Ekonomika

Na Tachovsku chybí řidiči kamionů. Mladí lidé nemají o tuto profesi zájem

Jedním z projevů oživené ekonomiky je i větší zájem o přepravu materiálu a zboží. Více zakázek mají i firmy na Tachovsku. Některým dopravcům ale dlouhodobě chybí řidiči. Mladí lidé z regionu se za volant příliš neženou a ty zkušené zlákají občas spíš kamiony německé. Aktuálně by firmy v příhraničním Tachovsku mohly přijmout desítky šoférů.

| ČRo, Tomáš Bystrý, Mária Pfeiferová, Lukáš Milota |Zprávy z domova

Na sedmi místech Česka se protestovalo proti jadernému úložišti

Na sedmi místech Česka dnes lidé protestovali proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. To má v Česku vzniknout do roku 2065. Správa úložišť radioaktivních odpadů chce ze současných sedmi lokalit vybrat místo pro stavbu kolem roku 2025. Odpůrci se bojí třeba o bezpečnost nebo dopad na životní prostředí.

|Lukáš Milota |Regiony

Do Velké synagogy v Plzni už zatékat nebude, oprava děravé střechy bude trvat měsíce

Na střechu Velké synagogy v Plzni se vrátili pokrývači. Necelých dvacet let od poslední rekonstrukce mění popraskanou střešní krytinu. Do jedné z největších synagog na světě totiž začalo zatékat. Voda poškodila strop a ohrožovala i vzácné, ale dosud neopravené a nefunkční varhany z 19. století. Výměna krytiny stála už miliony korun. Teď běží poslední etapa.

|Lukáš Milota |Regiony

Za převážení migrantů přes Česko poslal soud maďarské převáděče na 1,5 roku do vězení

Na 1,5 roku do vězení poslal Okresní soud v Tachově dva maďarské převáděče. Zároveň je na pět let vyhostil ze země. Loni v létě našla policie v jejich kamionu 76 nelegálních migrantů ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu, které muži převáželi z Maďarska do Česka. Oba převáděči trest přijali a vzdali se práva na odvolání. Státní zástupkyně s výší trestu nesouhlasí a na místě se odvolala.