Autor

Matěj Válek

RSS autora

Články autora

| ČTK, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Pitva obětí ze syrského Idlibu potvrdila užití chemických zbraní, oznámilo Turecko

Pitva obětí nedávného útoku v Sýrii podle tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga odhalila použití chemických zbraní. Po úterním úderu v provincii Idlib zemřelo nejméně 70 lidí. Podle Západu za incidentem stojí syrský režim prezidenta Bašára Asada. Damašek to ale spolu s Ruskem odmítá. Do Turecka po útoku záchranáři převezli přes 30 zraněných, trojice z nich později zemřela.

|Ondřej Himmer, Matěj Válek |Zprávy z domova

Velvyslanec Borůvka zvažuje odvolání. Příspěvky manželky moji práci nepoškozují, tvrdí

Český velvyslanec ve Švýcarsku Karel Borůvka se zřejmě odvolá proti svému stažení z postu. Ministerstvo zahraničí o něm rozhodlo kvůli kontroverzním příspěvkům jeho ženy Aleny na sociálních sítích. Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka z ČSSD jako manželka velvyslance reprezentuje Česko, i když už není zaměstnankyní ministerstva. S tím Borůvka souhlasí, chování jeho ženy ale prý jeho práci nepoškozuje.

|Filip Harzer, Matěj Válek |Zprávy ze světa

Nepřiměřeně tvrdé opatření, zlobí se Merkelová. Korespondent německého Weltu zůstává v turecké vazbě

Do turecko-německých vztahů zasáhla další kauza. Turecký soud poslal do vazby dopisovatele německého listu Die Welt. Úřady korespondenta Denize Yücela zadržují už dva týdny. Podle tureckých zákonů v ní může být až pět let. Novinář má turecké a německé občanství. Vláda v Berlíně proti rozhodnutí protestuje a označila ho za nepřiměřené. Ankara Yücela podezřívá z členství v teroristické organizaci a ze zneužití dat.