Autor

Michal Žák

Takřka od samého začátku byly moje novinářské počiny spojeny s internetem. Po krátkém působení v olomoucké a brněnské redakci MF DNES jsem začal v roce 2001 spolupracovat s iDNES.cz. Odtud mně v roce 2008 osud zavál na Aktuálně.cz, kde jsem jako editor mimo jiné zažil troje volby prezidenta USA a zisk Novinářské ceny za speciál o válce na Ukrajině. Na Zpravodajském webu Českého rozhlasu pracuji od prosince 2016.

Autor na Twitteru RSS autora

Články autora

|Lenka Kabrhelová, Michal Žák |Zprávy ze světa

Trump vyhodil ministryni spravedlnosti, odmítla bránit jeho migrační výnos

Ve Spojených státech narůstá odpor proti prezidentovu zákazu vstupu uprchlíků a obyvatel sedmi muslimských států do země. Poslední obětí vzdoru je úřadující ministryně spravedlnosti Sally Yatesová, kterou Donald Trump zbavil místa poté, co se postavila proti opatření. Zákaz rozpoutal pouliční protesty, kritizují ho i zákonodárci z obou stran. Trump krok hájí tím, že má zajistit národní bezpečnost.

|Vítek Svoboda, Michal Žák |Zprávy ze světa

Podívejte se na inaugurace od 19. století. Provázeli je mrtví ptáci i opilý viceprezident

UVNITŘ FOTOGRAFIE. „Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států.“ Vyřčením těchto slov se sedmdesátiletý Donald John Trump stane v pořadí 45. prezidentem Spojených států amerických. Letošní inauguraci provázejí kontroverze, a to především kvůli nezvyklé neúčasti notné části kongresmanů i hvězd showbyznysu. Podívejte se, jak podobné akce probíhaly od poloviny 19. století. A nebylo to vždy bez problémů.

|Michal Žák, Dominika Jirglová |Zprávy ze světa

Zpráva tajných služeb: kampaň, která měla ovlivnit volby prezidenta, nařídil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin loni nařídil rozjet kampaň, která měla pošpinit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci jejímu republikánskému rivalovi Donaldu Trumpovi. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy amerických tajných služeb. Budoucí prezident se v pátek sešel s jejich představiteli. Obvinění Ruska už nezpochybňuje, samotné výsledky voleb ale podle něj hackeři neovlivnili.

| ČTK, Daniela Brodcová, Michal Žák |Zprávy ze světa

Odveta za hackerské útoky. Obama uvalil na Rusko další sankce a vykázal desítky diplomatů

Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště ve státech New York a Maryland. Údajně jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Kromě trestu pro diplomaty prezident Barack Obama vyhlásil sankce i devíti organizacím a dvěma největším ruským tajným službám.