Brněnští lékaři testují kolenní implantát. Dokáže se změnit v chrupavku

Poškození chrupavky v koleni a s ním spojená bolest potká podle lékařů alespoň jednou v životě téměř každého z nás. Možností léčby je několik - tu nejnovější teď jako jedno ze tří pracovišť na světě zkouší Fakultní nemocnice v Brně. Pacientovi voperují speciální implantát složený převážně z přírodních látek. Výsledkem je to, že se tělísko často samo přemění v jinak neobnovitelnou chrupavku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurg při operaci

Chirurg při operaci | Foto: stock exchange

V Brně lékaři zatím implantát voperovali dvěma pacientům, v lednu ho vyzkoušeli na teprve třiadvacetiletém Janovi. Voják z povolání prodělal na výcviku dva úrazy kolene a trpěl už nesnesitelnými bolestmi:

„Hned po tom druhém úrazu to byla teda dost velká bolest, ale i při zátěži, tak za nějaký čas sem třeba uběhl zase osm kilometrů bez problémů, třeba to pobolívalo. No ale potom, jak se stal ten druhý, tak jsem nemohl pořádně ani chodit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkouškách nového implantátu brněnskými lékaři natočila reportáž Zuzana Plíšková

Dva měsíce po operaci se mladý muž už pohybuje bez problémů a věří, že se bude moci vrátit znovu ke své práci.

„Jak jsem se doslechl o možnosti této operace, tak jsem doufal, že se budu schopný vrátit k tomu svému povolání, ale samozřejmě, že když mně sdělili po tom druhém úrazu defekt chrupavky, tak mě strašil i doktor na útvaru, že se asi mám rozloučit s armádou, tak doufám, že se budu schopný vrátit se na útvar.“

Kouzlo jednoduchosti

I rychlejší rekonvalescence je to, co si lékaři od nového implantátu slibují. Kouzlo by totiž mělo být právě v jeho jednoduchosti. Základem tělíska, jehož struktura odpovídá kosti, je totiž uhličitan vápenatý získaný z korálů, tedy přírodní látka. V jinak neobnovitelnou kloubní chrupavku se v těle časem implantát z aragonitu sám promění.

„Ta možnost je vynikající v tom, že nabízí přirozenou cestu pro toho pacienta. Někdy používáte materiály, které jsou příliš umělé, někdy používáte materiály, které vyžadují velkou účast pacienta, protože se to bere z něho," říká přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno Martin Repko.

"A toto je vlastně první přirozený materiál, který dokáže tu chrupavku pacientovi nahradit časem. A je to jakási cesta do budoucna, rozhodně se s ní budeme setkávat častěji.“

Operační sál | Foto: Jan Kubát

Poškození chrupavky podle něj trápí velké množství lidí, a to i bez ohledu na věk. Bolesti ale řada z nich věnuje menší pozornost, než by měla a výjimkou nebyl ani Jan.

„I tady na tom pacientovi vidíme, že měl dva roky potíže, chodil s tím a neřešilo se to. Proto my se snažíme do tohoto problém aktivně vstoupit a snažíme se, aby došlo k co nejdřívějšímu návratu. A hlavně, abychom udělali prevenci. Abychom zamezili dalšímu předčasnému opotřebování kloubu,“ upozorňuje ortoped Petr Vališ, že zanedbání může vést třeba až k nutnosti předčasné totální endoprotézy.

mkp, Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme