Nobelovu cenu za lékařství získali tři vědci za výzkum buněčného přenosu

Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostali tři vědci - James Rothman, Randy Schekman a Thomas Südhof. Nobelova nadace ocenila jejich výzkum buněčného přenosu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojice laureátů letošní Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství

Trojice laureátů letošní Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství | Zdroj: ČTK

Jména laureátů oznámil Karolinský institut ve Stockholmu. Dva Američani a Němec získali cenu za výzkum přenosu bílkovin a jiných materiálů v buňkách a mezi buňkami. Ve své práci popsali, jak buňky organizují svůj pohyb a zabraňují chaosu.

Rothman a Sheckman působí na Yaleově univerzitě a Univerzitě státu Kalifornie v Berkeley a Němec Thomas Südhof učí na Stanfordově univerzitě v Kalifornii.

„V podstatě jde o to, že buňka, a tak je také vnímána většinou lidí, je jakýsi váček, v kterém je cytoplazma víceméně neorganizovaná. Ono to tak samozřejmě není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Objev laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství přiblížil na Radiožurnálu profesor Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV

„Buňka musí být uvnitř velmi dobře organizována jednak proto, aby mohla komunikovat s jinými buňkami, ale také proto, aby ten v uvozovkách zmatek vevnitř byl nějak směrován vždycky na místo, kde je zapotřebí aktivita toho či onoho působku, nějakého iontu nebo nějakého proteinu,“ přiblížil na Radiožurnálu profesor Václav Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV a pokračoval:

„A oni se právě zabývali tím mechanismem. Ukázali, že i uvnitř buňky existují takové váčky, které jsou obklopeny jednoduchou membránou. Ty váčky do sebe specificky váží vždycky určitý protein a dokážou ho specificky přivézt na místo určení. Je to založeno na takovém zvláštním jevu a to je interakce těch membránových proteinů s těmi proteiny na tom místě, kam ten působek má být dopraven.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzkumu oceněných vědců mluvil ve vysílání Radiožurnálu také Miroslav Šulc, vedoucí katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK

V budoucnu by se podle jeho slov tento mechanismus dal využít k cílenému směrování léčiv.

„Mnohá léčiva léčí, ale zároveň mají i vedlejší negativní účinky na organismus. A ty jsou dané tím, že zpravidla to léčivo zaplaví celou buňku. Kdyby se podařilo ho směrovat v nějakém tom váčku, v tom vezikulu, s kterými pracovali ti nositelé Nobelovy ceny, jenom na místo určení, tak by ta jejich toxicita byla daleko menší,“ vysvětlil Václav Pačes.

Laureáti si rozdělí 8 milionů švédských korun, v přepočtu více než 23 milionů korun českých. Nobelova nadace loni v důsledku globální finanční krize odměnu snížila o pětinu.

Helena Berková, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme