„Přetížení“ neuronů železem urychluje Alzheimera

Na rychlém postupu Alzheimerovy choroby se podle nové studie podílí dvojice jinak užitečných kovů – železo a zinek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schematický nákres neuronu | Foto: public domain

Hlavním příznakem Alzheimerovy choroby jsou plaky bílkoviny beta-amyloidu, které se hromadí v mozku. Zdrojem beta-amyloidu jsou takzvané beta-amyloidové prekurzorové proteiny (AAP), které se ve zdravém mozku podílejí na normálním fungování neuronů. Výzkumníci z Melbournské univerzity zjistili, že jednou z důležitých rolí beta-amyloidových prekurzorových proteinů je zbavovat neurony přebytečného železa. Proteiny jsou zanořeny do membrány a spolu s dalšími molekulami vytvářejí kanál, kterým mohou dvojmocné ionty železa unikat z buňky ven a navazovat se na transportní proteiny.

V mozcích pacientů s Alzheimerem však tuto „čisticí“ funkci beta-amyloidových prekurzorových proteinů sabotují ionty zinku. Za normálních okolností zinek napomáhá komunikaci mezi neurony, ale pokud je v nadbytečném množství polapený v placích, ucpává kanály železu. Pro neurony to pak znamená dvojí újmu: nejenže se v nich hromadí toxické ionty železa, ale ještě navíc nemají dost zinku potřebného pro signalizaci. Příznaky Alzheimerovy choroby se pak mohou rychle zhoršovat.

Zdroj: Cell

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme