"Velikonoční" bakterie proti Alzheimerovi

Antibiotikum z Velikonočního ostrova zřejmě dokáže ovlivňovat průběh obávané Alzheimerovy nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moai na ostrově Rano Raraku | Foto: public domain, Artemio Urbina

Sochy moai a antibiotikum rapamycin - na první pohled nesourodá dvojice, která patří k největším pozoruhodnostem Velikonočního ostrova. Sochy jsou známé celá staletí, ale rapamycin, který produkují místní půdní bakterie Streptomyces hygroscopicus, byl objeven až v roce 1965. Rapamycin má protirakovinné účinky a tlumí imunitní systém, takže po transplantacích může bránit odvržení cizího orgánu. Studie z roku 2009 ukázala, že rapamycin prodlužuje život pokusných myší a hlístů stejně efektivně jako nízkokalorická dieta. Letošní novinkou je zase objev, že antibiotikum z Velikonočního ostrova má vliv i na Alzheimerovu nemoc.

Vědci z Texaské univerzity zjistili, že u pokusných myší s příznaky Alzheimera rapamycin dokáže zvrátit průběh nemoci. Paměťové schopnosti myší vědci testovali v takzvaném Morrisově vodním bludišti. Pokusný hlodavec plave v bazénku a jeho úkolem je najít ostrůvek skrytý pod vodou, který představuje cestu ven. Myši s Alzheimerem, které po dobu 10 týdnů užívaly rapamycin, si vedly o mnoho lépe než kontrolní skupina, která dostávala neúčinné placebo. Pohled do jejich mozků ukázal, že antibiotikum z Velikonočního ostrova zmenšilo amyloidové plaky, které jsou pokládány za hlavní známku a zároveň příčinu Alzheimerovy nemoci. Rapamycin je léčivo schválené pro humánní medicínu a vědci předpokládají, že díky tomu budou moct velmi brzy zahájit klinické testy, které by potvrdily jeho účinnost u lidských pacientů.

Zdroj: Science Daily, Journal of Biological Chemistry

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme