Akademie věd a EURAXESS pomáhají zahraničním vědcům s praktickým životem v Česku

V České republice chybí tisíce vědců. Vědeckovýzkumné pracovníky je potřeba získat ze zahraničí. Badatelům proto nejen v Česku, ale i v jiných evropských zemích pomáhá síť EURAXESS. Poskytuje jim aktuální informace, poradenství a osobní asistenci v praktických záležitostech jejich profesního i osobního života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Kromě jazykové bariéry jsou pro zahraniční vědce velkou překážkou vstupní podmínky. Musí projít celým procesem povolení dlouhodobého pobytu za účelem vědeckého výzkumu.

„Zvláště pro vědce ze třetích zemí je to problém. Vědce z Evropské unie to mají jednodušší. Tam je pohyb na trhu práce volný,“ říká projektová manažerka EURAXESS Centra Praha Markéta Doležalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byla projektová manažerka EURAXESS Markéta Doležalová

V roce 2008 byla do české legislativy implementována evropská směrnice, která upravuje pobyt zahraničních vědců v České republice. Platí i v rámci celé Evropy.

Vědci pobývají v České republice na základě takzvané dohody o hostování. Dostanou dlouhodobé povolení k pobytu za účelem vědeckého výzkumu.

Servisní síť EURAXESS pomáhá zahraničním vědcům převážně s praktickým životem.

„My řešíme všechny praktické aspekty pobytu u nás - od vstupních podmínek, které tvoří naprosto většinovou část naší agendy, přes poradenství a konzultace v dalších oblastech, jako je ubytování, zdravotní péče, sociální zabezpečení nebo daňový systém,“ vysvětluje Doležalová.

EURAXESS se snaží nejen o integraci samotných vědců, ale i jejich rodinných příslušníků. Pořádají kurzy českého jazyka, společenská setkání nebo organizují výpravy za poznáním České republiky.

Největší zájem mají ruští vědci

Největší zájem o práci v Česku mají vědci z postsovětských republik. První místo zaujímá Rusko, druhé Ukrajina a třetí Indie.

Nejčastěji se zájímají o přírodní vědy - chemii a fyziku.

EURAXESS ČR má centrum při Akademii věd a pobočky v českých a moravských univerzitních městech. Radí vědcům i zaměstnavatelům.

Počet zodpovězených dotazů stále stoupá a loni dosáhl čísla 3310. Individuální asistenci loni EURAXESS poskytl 583 cizincům.

Markéta Bartošová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme