Akademie věd ČR se v příštích letech zaměří na nové směry ve výzkumu

Vedení Akademie věd ČR představilo na sněmu v Praze novou výzkumnou strategii. Plánuje více vsadit na nové technologie a špičkové přístroje. V českých laboratořích se mají v příštích letech posouvat i hranice lidského poznání, například v oblasti výzkumu vesmíru, energetiky nebo lidského zdraví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Moderní doba podle vědců přináší i nové výzvy, které před nimi ve výzkumu stojí. Právě proto se chce Akademie věd zaměřit na tři hlavní směry bádání. Prvním z nich je hranice lidského poznání, do kterého patří například matematika nebo výzkum vesmíru. Pozadu nebudou ani novinky z medicíny.

„My už nějakou dobu registrujeme situaci v jiných výzkumných institucích v zahraničí. A to ve velmi kvalifikovaných, jako je třeba francouzská CNES, německý Max-Planckův institut nebo v Helmolzova společnost. A vidíme, že současné požadavky výzkumu jdou daleko komplexnější. Nejde jen o úzkou specializaci, ta je samozřejmě důležitá, ale jde o přesah mezi jednotlivými oblastmi,“ vysvětluje předseda AV Jiří Drahoš, proč chce v letech 2014 až 2020 nové změny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení Akademie věd ČR představilo novou výzkumnou strategii. Podrobnosti zjišťovala reportérka Radiožurnálu Pera Benešová.

Podle Drahoše je právě teď nejlepší doba, aby se vědecké týmy z více než padesáti ústavů vydaly jinou cestou.

„Navíc jsme provedli poměrně podrobné hodnocení v Akademii věd, až na úroveň týmů. Čili máme teď přehled o kvalitě fungování zhruba 400 týmů v ústavech AV,“ dodal.

Druhým směrem výzkumu jsou pak aktuální témata, která se týkají společnosti. Zahrnují například bádání v oblasti ekologie nebo společenských věd.

„Umožňovala by reagovat na jistá rizika, ale i příležitosti, před nimiž společnost v Česku, stejně jako v Evropě a zbytku světa stojí,“ říká ředitel Filosofického ústavu Pavel Baran.

Výzkum půjde i po tématech, která jsou důležitá pro českou společnost. Patří sem zdroje a využití energie, ale také ekonomie. Posledním výzkumným směrem pak budou špičkové technologie a nové materiály.

Akademie věd se při tvorbě strategie výzkumu inspirovala ve Francii a v Německu. Výzkumné oblasti by se stanovily vždy na pět až šest let dopředu. O novém záměru bude ještě Akademie věd ČR jednat.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme