Akademie vyhlásí Nobelovu cenu za fyziku

Nobelovu cenu za medicínu získal Robert Edwards za svůj výzkum umělého oplodnění. V následujících dnech nás ještě čekají cena za chemii, literaturu a mír. Dnes před polednem se svět dozví, kdo získá Nobelovu cenu za fyziku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena za fyziku a chemii | Foto: stránky Nobelovy nadace

Od roku 1901, kdy se Nobelova cena za fysiku udělovala poprvé už ji získalo celkem 186 lidí. Pouze John Bardeen ji získal dvakrát, v roce 1956 za polovodiče a v roce 72 za supravodiče. Mezi laureáty jsou také jen dvě ženy, z roku 63 Maria Goeppert-Meyer za výzkum atomového jádra a Marie Currie Sklodowská v roce 1903 dostala prestižní cenu spolu s manželem za přínos radiologii.

Nejmladším laureátem byl v roce 1915 teprve pětadvacetiletý Lawrence Bragg, který cenu získal spolu s otcem za výzkum krystalů pomocí rentgenového záření. Nejstarším pak před 8 lety 88letý Raymond Davis za astrofysiku, konkrétně detekci vesmírných neutrin.

Může se stát, že cena nebude udělena vůbec. V případě, že si komise bude myslet, že žádná z navržených prací si ji nezaslouží. To se ale zatím stalo pouze šestkrát naposled v roce 1942.

Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme