Akademie vyhlásí Nobelovu cenu za fyziku

Nobelovu cenu za medicínu získal Robert Edwards za svůj výzkum umělého oplodnění. V následujících dnech nás ještě čekají cena za chemii, literaturu a mír. Dnes před polednem se svět dozví, kdo získá Nobelovu cenu za fyziku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena za fyziku a chemii | Foto: stránky Nobelovy nadace

Od roku 1901, kdy se Nobelova cena za fysiku udělovala poprvé už ji získalo celkem 186 lidí. Pouze John Bardeen ji získal dvakrát, v roce 1956 za polovodiče a v roce 72 za supravodiče. Mezi laureáty jsou také jen dvě ženy, z roku 63 Maria Goeppert-Meyer za výzkum atomového jádra a Marie Currie Sklodowská v roce 1903 dostala prestižní cenu spolu s manželem za přínos radiologii.

Nejmladším laureátem byl v roce 1915 teprve pětadvacetiletý Lawrence Bragg, který cenu získal spolu s otcem za výzkum krystalů pomocí rentgenového záření. Nejstarším pak před 8 lety 88letý Raymond Davis za astrofysiku, konkrétně detekci vesmírných neutrin.

Může se stát, že cena nebude udělena vůbec. V případě, že si komise bude myslet, že žádná z navržených prací si ji nezaslouží. To se ale zatím stalo pouze šestkrát naposled v roce 1942.

Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme