Akademii věd by chtěl dál vést Jiří Drahoš. Zatím je jediným kandidátem

O křeslo předsedy Akademie věd ČR se bude letos opět ucházet její dosavadní šéf, profesor Jiří Drahoš. Největší tuzemskou výzkumnou organizaci s dvaapadesáti vědeckými ústavy řídí už čtyři roky. Další kandidáti na post šéfa vědeckého kolosu, který celkově hospodaří se zhruba osmi miliardami korun, se zatím hledají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš - předseda Akademie věd ČR | Foto: Tomáš Adamec

Téměř osm tisíc zaměstnanců a zhruba čtyři stovky vědeckých týmů, které se věnují živé i neživé přírodě a humanitním vědám.

Jiří Drahoš vede tuhle největší českou výzkumnou organizaci od roku 2009, když ve volbách vyhrál drtivou většinou nad vědkyní Evou Sykovou. Třiašedesátiletý fyzikální chemik chce do čela Akademie usednout znovu.

„Rozhodl jsem se, že budu kandidovat i třeba kvůli tomu, že je tady nová koncepce Akademie věd pro léta 2014 až 2020, to znamená programové financování, postupná změna struktury,“ říká Drahoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akademii věd by chtěl dál vést Jiří Drahoš. Více reportérka Petra Benešová

Akademii věd chce v příštím období nasměrovat do tří hlavních směrů - na špičkové technologie, globální výzvy nebo výzkum vesmíru.

Chce také přesvědčit vládu, aby se akademii nekrátil příspěvek ze státního rozpočtu. Nedávno totiž Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace navrhla, aby organizace dostala v příštím roce zhruba o 300 milionů korun méně. Jen letos přišlo Akademii věd ze státního rozpočtu zhruba pět miliard korun.

„Nemůžete soutěžit o peníze, když nemáte kvalitní lidi, když nemáte dobré přístroje. Pro nás těch 300 milionů znamená propustit 400 lidí,“ připomíná Jiří Drahoš.

Podle členky vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslavy Kopicové je ale v posledních letech, kvůli finančí krizi a škrtům ve státním rozpočtu kráceno řadě výzkumným institucím a Akademie věd se s tím musí také vyrovnat.

„Od roku 2003 až 2005 je vystavena rovnocenné konkurenci vysokých škol. Pro nové vedení bude nutné, aby vedlo Akademii věd tak, aby se vyrovnala s touto konkurencí,“ podotkla Kopicová.

Jestli problémy s financemi bude nakonec řešit i v dalších letech právě Jiří Drahoš, není jisté. Je sice zatím jediným kandidátem na post předsedy, nicméně mezi vědci se mluví také o dalších jménech. Například Janovi Řídkém, řediteli Fyzikálního ústavu, nebo Zdeňkovi Havlasovi, bývalém řediteli Ústavu organické chemie a biochemie. Oba ale zatím kandidaturu odmítli.

O novém předsedovi rozhodne Akademický sněm v polovině prosince.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme