Američané rozluštili staré písmo prostých Egypťanů

Američtí vědci rozluštili staré písmo Egypťanů a sestavili slovník. Nejde ale o staré známé hieroglyfy. Staří Egypťané totiž tisíc let mluvili a psali démoticky - a tak se zřejmě vyjadřovala i královna Kleopatra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský dělník si prohlíží hieroglyfy v hrobce jižně od Káhiry | Zdroj: Reuters

Démotické písmo nemá nic společného s hieroglyfy, ty byly vyhrazeny urozeným osobám. Prostí Egypťané používali jednodušší znaky. Jejich rozluštění a sestavení slovníku trvalo egyptologům z univerzity v Chicagu téměř 40 let.

„Slovník je určen vědcům, kteří zkoumají život obyčejných Egypťanů od sedmého století před Kristem. Jde hlavně o obchodní a právní dokumenty, které odrážejí stupeň rozvoje společnosti a myšlení tehdejších lidí. Můžeme z nich vyčíst, v čem jsme my dnes jiní nebo stejní jako Egypťané na počátku prvního milénia,“ řekla televizi Al-Džazíra profesorka Janet Johnsonová.

„Démotický jazyk existoval většinu času souběžně s oficiální aramejštinou, řečtinou nebo latinou. V římských dobách se ale stáhnul do chrámů a počet lidí, kteří ho používali, značně opadl,“ dodává jedna z autorek démotického slovníku.

Tento jazyk postupně přešel v koptštinu a tuto další mateřštinu Egypťanů pak nahradila arabština. O zvukové podobě démotického jazyka ale máme jen mlhavé představy, protože písmo nepoužívalo samohlásky.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme