Američtí odborníci doporučili ke schválení lék na prevenci proti HIV

Panel odborníků poprvé ve Spojených státech doporučil ke schválení preventivní lék proti nákaze HIV. Přípravek zvaný Truvada zatím nebyl oficiálně schválený. Jestli Úřad pro potraviny a léčiva vyslyší doporučení odborníků, stane se prvním oficiálně schváleným lékem proti HIV ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus HIV pod elektronovým mikroskopem | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Panel expertů doporučil užívání léku Truvada zdravými lidmi, kteří jsou vystavení nákaze. Je to vůbec poprvé, co americké úřady preventivní použití nějakého medikamentu proti infekci HIV doporučují.

„Pokud by se to schválilo, tak by se to používalo třeba u lidí, kteří mají veliké riziko, že se při svém sexuálním chování setkají s někým, kdo je HIV pozitivní,“ přibližuje cílovou skupinu doktor Ivo Procházka z pražského Domu světla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doktor Ivo Procházka z pražského Domu světla na Radiožurnálu podrobněji představil lék Truvada

„Většinou se hovoří o lidech, kteří žijí v komunitách, kde je vysoký výskyt HIV infekce – ať už se jedná třeba o Afriku nebo o některé latinskoamerické nebo asijské země,“ dodává.

Procházka podotýká, že jde o lék drahý a s vedlejšími účinky. Navíc jeho užívání by prý mělo být nepřetržité. Etickou otázkou tak podle něj je, zda z preventivního účelu léku takový lék podávat.

Vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce Marie Staňková navíc varuje před tím, že by se vir vůči Truvadě mohl stát rezistentním a lék by přestal účinkovat: „Tak by se nám velmi účinný lék, který je často používaný, vyřadil z terapeutického spektra, a to je další věc, kterou je potřeba náležitě zvážit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byla vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce Marie Staňková

Někteří odborníci jsou proti používání Truvady jako prevence HIV, protože údajně vyvolává falešný pocit bezpečí. S tvrzením souhlasí i Staňková.

„Jestliže někdo spolkne tabletku Truvady a bude se rizikově chovat, bude mít pocit, že všechno je zachráněné a vše mu je dovoleno, tak se velice mýlí, protože k nákaze může klidně dojít,“ upozorňuje s tím, že osoba, se kterou bude mít dotyčný sexuální kontakt, může být navíc nakažena virem rezistentním na lék.

Vládní Úřad pro potraviny a léky nemusí názor panelu odborníků nutně respektovat. Obvykle ho ale vyslyší. Očekává se, že o použití léku rozhodne do poloviny června.

Podle organizací bojujících proti AIDS úřady ve Spojených státech dospěly k přelomovému rozhodnutí.

Zdenka Turková, Vít Pohanka, Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme