Američtí vědci otestovali na myších novou vakcínu proti Ebole

Američtí vědci objevili novou vakcínu proti smrtící Ebole. Je mnohem lepší než dosud dostupné přípravky. Zatím ji otestovali jen na myších, ale věří, že se jim podaří aplikovat stejný postup i na lidech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola

Ebola | Foto: public domain, CDC/PHIL

Nová vakcína je zvláštní především tím, že ji lze usušit a zmrazit. Existuje tak možnost vyrobit větší zásoby očkování a skladovat ho.

To dosud nebylo možné, protože současné vakcíny používají oslabený virus eboly, který se při skladování poškodí, a časem tak ztrácí na účinnosti. Nový lék je založen pouze na virovém proteinu, který případnou nákazu rozpozná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vynálezu nové vakcíny proti viru Eboly informoval v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda

Tým vědců zatím nový přípravek testoval na myších. Zkouška dopadla velmi úspěšně, ochránit se podařilo 80 procent hlodavců. Mnoho nadějných léků ale projde testy na zvířatech a později se ukáže, že v lidském organismu nefungují nebo se chovají úplně jinak.

Vědci tak budou postupovat opatrně. Nejdříve se chystají otestovat očkování na kmenech virů, které jsou podobnější lidským. Pak teprve budou moci vyvinout vakcínu pro člověka, která se bude muset otestovat. Může tedy trvat ještě dlouho, než budou mít vědci k dispozici konečný produkt.

Virus Eboly lékaři poprvé identifikovali v 70. letech minulého století. Od té doby na nákazu Ebolou zemřelo jen asi 1200 lidí. Také díky tomu, že virus se zatím objevuje jen v odlehlých komunitách. Nemoc má navíc velmi rychlý průběh a ve většině případů je smrtelná, takže se nestihne rozšířit.

Panují ale obavy, že by právě kvůli mortalitě, která dosahuje až 90 procent, mohl být virus zneužit pro teroristické účely. Lékařská pomoc přitom spočívá většinou jen v podpůrné léčbě. To znamená doplňování tekutin, zajištění živin pro tělo, podávání léků proti bolesti a případně léčba sekundárních infekcí. Funkční vakcína by tak byla v obraně před Ebolou velkým pokrokem.

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme