Američtí vědci přiblížili lidstvo k nevyčerpatelnému zdroji energie

Sen o nevyčerpatelném zdroji energie z jaderné fúze se údajně zase o kus přiblížil realitě. Američtí vědci podle nejnovějšího vydání časopisu Science překonali hlavní překážku k masovému využívání termojaderných fúzí, obavy z chování plasmy při reakci. Navíc se odborníkům z amerického ústavu National Ignitation Facility poprvé podařilo překonat teplotní hranici, která je potřebná pro zahájení fúze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lasery Lawrencovy národní laboratoře v Livermoru zabírají plochu srovnatelnou se třemi fotbalovými hřišti | Foto: Lawrence Livermore National Laboratory

V zařízení velkém asi jako tužka za pomocí laserových paprsků dosáhli teploty 111 milionů stupňů Celsia.

"Je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. Energii z jádra můžeme získat dvěma způsoby. Buď klasickým štěpením, jak to známe z jaderných elektráren. Nebo jadernou fúzí, při které je potřebný velký tlak nebo vysoké teploty," říká ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie Věd ČR Pavel Chráska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O termojaderné fúzi mluvil na Rádiu Česko ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademie Věd ČR Pavel Chráska.

"Velká část světa se prvky snaží co nejvíce ohřát, američtí vědci testují vysoké tlaky. Je to ale jen prokázání toho, že to může fungovat. Od toho je daleko k technické stránce," dodává Chráska.

Podle něj má lidstvo k využití termojaderné fúze ještě minimálně deset let daleko. V budoucnu ale může skýtat levný zdroj energie, i když s vyššími počátečními náklady.

Dana Votýpková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme