Američtí vědci přišli s možným vysvětlením prožitků lidí, kteří přežili klinickou smrt

Vědci mají možná vysvětlení, proč lidé, kterým se podařilo takříkajíc vrátit z druhého břehu - ze stavu klinické smrti - někdy popisují zvláštní prožitky. Například že viděli zářivé světlo a podobně. Tým amerických vědců zveřejnil výsledky pokusů s laboratorními krysami, u kterých krátce po zástavě srdce zachytili výraznou mozkovou aktivitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidský mozek

Lidský mozek | Foto: Free Digital Photos

Jednalo se o prudký nárůst elektromagnetických vln, takzvaných gama oscilací, které se zřejmě podílejí na tvorbě vědomí. Tyto impulzy byly dokonce o dost silnější než u živých krys.

„Tým neurovědců z Michiganské univerzity u devíti laboratorních potkanů prokázal to, co už se po desetiletí traduje. Že u části lidí, a zřejmě i zvířat, těsně předtím, než dojde k zániku činnosti neuronálních populací dochází při nedostatečném prokrvení a tedy nedostatku kyslíku a cukru k přechodnému podráždění řady částí mozku,“ vysvětluje docent Martin Bojar z Neurologické kliniky lékařské fakulty Univerzity Karlovy, co američtí vědci vlastně zaznamenali.

To, co američtí vědci prokázali na devíti potkanech, je podle něj pravděpodobně možné interpretovat i pro lidi:

Přehrát

00:00 / 00:00

Objev amerických vědců z univerzity v Michiganu přiblížil ve vysílání Radiožurnálu docent Martin Bojar z Neurologické kliniky lékařské fakulty UK

„To znamená, dostali jsme se o kousíček dál, bylo to publikováno v nejprestižnějším časopise Národní vědecké akademie Spojených států. Bude kolem toho jistě plno kontroverzí, ale ta práce je velmi zajímavá a dává věcné, materiální vysvětlení toho, co se části lidí, kteří se navrátí z té jednosměrné cesty ke smrti, děje.“

„Část pacientů sdělila, že umírání je vlastně neobyčejně příjemným zážitkem, a popisovali přesně to, o čem jste hovořila: tunel, světlo, a někdy i krásnou hudbu,“ říká Bojar.

Za značně hypotetickou ale pokládá otázku, zda je myslitelné, že by tyto impulsy v mozku - uměle nabuzené - pomáhaly pacientům, aby se "vrátili" ze stavu klinické smrti:

„Já bych za velký pokrok považoval, kdyby se dál touto problematikou zabývaly i týmy, které by to dokázaly prokázat u pokusných laboratorních zvířat, dejme tomu primátů, a kdyby ty laboratorní pokusy byly navrženy tak, aby byly slučitelné s laboratorní etikou.“

„Je to neobyčejně zajímavá práce, která upoutala pozornost, a říkám, je třeba ji dávat do kontextu s pracemi třeba Raymonda A. Moodyho a dalších psychiatrů a neurofyziologů, kteří toto popisovali u svých pacientů. Mimo jiné tuto zkušenost mají i anesteziologové,“ poznamenává docent Bojar.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme