Antarktidu podle vědců ohrožují rostliny přivezené z jiných kontinentů

Na území Antarktidy se podle nových zjištění stále častěji dostávají semena cizích rostlin, které by mohly ohrozit původní druhy. Ročně do Antarktidy přijede asi 40 tisíc návštěvníků, kteří většinou nechtěně přivezou semena zachycená na oblečení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté musí na antarktických březích respektovat přísná pravidla, aby neohrozili křehkou rovnováhu tamní přírody

Turisté musí na antarktických březích respektovat přísná pravidla, aby neohrozili křehkou rovnováhu tamní přírody | Foto: Tomáš Sniegoň

Vědci prozkoumali tisíce lidí a zjistili, že každý měl u sebe v průměru devět rostlinných semen, například islandského máku nebo lipnice roční. Z toho se dá usuzovat, že za sezónu se do Antarktidy dostane asi 71 000 semen rostlin z jiných kontinentů.

Vedoucí Centra Polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Josef Elster v Ozvěnách dne upozornil, že na Antarktidu jsou přenášeny nejen semena vyšších rostlin, ale i různé mikroorganizmy, bakterie a řasy. „A lidé jsou nejvýznamnějšími nositeli nových organizmů do těchto území.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Antarktidu ohrožují rostliny přivezené z jiných kontinentů. Téma jsme v Ozvěnách dne rozebrali s vedoucím Centra Polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Josefem Elsterem

Hrozba zavlečení rostlinných semen na Antarktidu je podle něj alarmující. Připomněl, že v minulosti se něco podobného projevilo například na Novém Zélandě a v Austrálii, kde se za posledních 200 let dostala řada cizorodých organizmů, které tam převládly a víceméně zničily domácí ekosystém.

„Takže určitě Antarktida je pod náporem tohoto vlivu,“ dodal. Řešení je podle něj hlavně ve zpřísnění přístupu do Antarktidy.

„Nejen pro turisty, kteří zpřísněné podmínky musí už nyní absolvovat. Například jsou oblékáni do speciálních oděvů. Ale do Antarktidy jezdí i mnoho vědců a u nich ty podmínky nejsou tak přísné,“ upozornil.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme