Anticenu Bludný balvan dostali pseudovědci i ČT za 'dokument' o vodě s pamětí

Český klub skeptiků Sisyfos udělil Bludné balvany – cenu za největší nesmysly, které zdánlivě vypadají vědecky. Anticenu získal například pseudovědec předpovídající nemoci na základě horoskopů, ale také Česká televize za několik dokumentů založených na nevědeckých názorech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bludné balvany - cena Českého klubu skeptiků Sisyfos

Bludné balvany - cena Českého klubu skeptiků Sisyfos | Foto: Český klub skeptiků Sisyfos

Z jednotlivců dostal zlatý Bludný balvan Jan Frank za bádání na pomezí astrologie a medicíny. Vytvořil tzv. radixovou medicínu, která spočívá v tom, že si člověk pořídí horoskop svého narození a z něj vyčte, které choroby ho ohrožují a jak na ně.

Stříbrný Bludný balvan porota udělila Maďarovi Georgi Egelymu, který je označován za jaderného fyzika. Vytvořil plastové kolečko, které se přiložením ruky roztočí. Vědec to vysvětluje dlouho hledanou silou „čchi či psi“. Ovšem fyzici jev vysvětlují jednoduchým rozdílem teplot mezi lidskou rukou a okolním prostředím.

Bronzový balvan získal Pavel Mácha, který propaguje tzv. bretarianismus, doporučovaný životní styl, podle které ho není nutné jíst, pít, ani spát, ale jenom dýchat.

Mezi družstvy vyhrála Česká televize za propagaci a šíření pavědy na kanále ČT2. Televize odvysílala dokument například o tom, že voda má paměť. Vystupoval v něm i japonský léčitel studující vliv hudby na růst sněhových vloček.

Dalšími pochybnými pořady na ČT byla například „Mayská proroctví a kruhy v obilí“ nebo „dokument“ o nebezpečnosti mobilních telefonů založený na smyšlených tvrzeních o vlastnostech elektromagnetického pole a o jeho biologických účincích.

Druhá byla firma vyrábějící prostředky alternativní medicíny. Bronz si odnesla společnost, která vyrábí zařízení na odstranění geopatogenních zón, například přístroj vhodný i pro dopravní prostředky s diodou nebo přístroj ve tvaru pyramidy dokonce s 11 LED diodami.

Petr Medek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme