Antikoncepční pilulka slaví 50 let

Přesně před 50 lety se na trhu poprvé objevily antikoncepční pilulky, které při správném užívání zabraňují neplánovanému početí. 11. května 1960 dostala americká firma Searle povolení k prodeji svého výrobku s názvem Enovid. O rok později se první pilulka objevila v Evropě, konkrétně v Německu a v roce 1965 v tehdejším Československu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intimní historie - antikoncepce

Intimní historie - antikoncepce

První pilulky, které se na trhu objevily před 50 lety měly řadu nepříznivých vedlejších účinků - především vysokou hladinu estrogenu, který způsoboval bolesti hlavy, přibývání na váze nebo tlak v prsou. „Jeho původní hodnoty činily 150 mg, dnešní preparáty obsahují třetinu, na trhu jsou i takové, které v sobě nesou pouze 15 mg. Bez estrogenu to ale nejde, brání dozrávání vajíčka,“ říká gynekolog a porodník Ladislav Markl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Markl povídá o historii a současnosti antikoncepce.mp3

Hormonální antikoncepce přináší ženám řadu výhod. „Prokazatelně byl výzkumem zjištěn nižší výskyt nádorů dělohy, vaječníků i kolorektálního karcinomu, dále nižší výskyt vaječníkových cyst a zánětů. Menstruační bolesti jsou menší nebo vymizí úplně a klesá i počet mimoděložních těhotenství,“ vysvětluje výhody antikoncepce Markl.

Nehodí se však pro všechny ženy, u některých rizikových skupin může její užívání vést ke zdravotním komplikacím. Hormonální antikoncepci by se měly vyhnout ženy, kterým je 35 let a výše a zároveň kouří, ženy s vysokým tlakem, epileptičky a ženy se srdeční vadou. Dále ty, které prodělaly hluboké záněty žil a cévní mozkové příhody. Takové ženy by neměly antikoncepci užívat nebo jen po dohodě s lékařem.

Pilulky i pro muže

Ve světě vědci zkoumají také antikoncepční pilulky pro muže. Například čínští vědci testují tabletku založenou na podávání testosteronu, Britové zase vyvíjejí takovou pilulku, se kterou muži přijdou o ejakulaci, ne však o orgasmus. „Byla by to určitě úleva pro ženy, ale stále je to věcí výzkumu. V tomto případě hraje roli to, aby po vysazení byli muži plodní,“ dodává gynekolog a porodník Ladislav Markl.

Poslední statistika z roku 2008 uvádí, že hormonální antikoncepci užívá pravidelně 54procent českých žen. Antikoncepční pilulka je stále nejžádanější a nejspolehlivější formou antikoncepce, i když existují i jiné formy, například antikoncepční náplasti.

Alena Adamcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme