Antracen mezi hvězdami

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo identifikovat jednu z nejkomplexnějších organických sloučenin, jaké byly dosud nalezeny v mezihvězdném prostoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antracen, aromatický uhlovodík, který tvoří tři benzenová jádra.

Antracen, aromatický uhlovodík, který tvoří tři benzenová jádra. | Foto: Royal Astronomical Society

Onou molekulou je antracen – aromatický uhlovodík, který tvoří tři benzenová jádra „poskládaná“ vedle sebe. Poprvé byl izolován v roce 1832 z dehtu a dnes se využívá například při výrobě plastů a umělých vláken. Oxidované formy antracenu jsou biologicky aktivní a běžně se vyskytují v živých organismech. Antracen ale není výhradně pozemskou sloučeninou – již dříve byl identifikován v meteorech a týmu vědců z Texaské univerzity a Astrofyzického institutu na Kanárských ostrovech se nyní jeho molekuly podařilo poprvé identifikovat také v mezihvězdném prostoru. Místem nálezu je hustý mrak, který se nachází nedaleko hvězdy Cernis 52 v souhvězdí Persea. Jeho vzdálenost od Slunce je asi 700 světelných let.

Molekuly typu antracenu jsou pokládány za prebiotické. Pokud jsou vystaveny slunečnímu záření, mohou reagovat s vodou a amoniakem za vzniku aminokyselin a dalších sloučenin, které jsou pro život zásadní. Hledat v souhvězdí Persea aminokyseliny je proto podle vědců logický další krok výzkumu. Oblast kolem hvězdy Cernis 52 je pro takové hledání nadějná. Už před dvěma roky zde vědci našli komplexní organickou sloučeninu naftalen, která se od antracenu liší tím, že má pouze dvě benzenová jádra.

Zdroj: Science Daily, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme