Astronaut Feustel navštívil v Brně továrnu, kde vznikl plyšový krteček

Americký astronaut Andrew Feustel se vydal po stopách českého krtečka, aby viděl, jak vznikla postavička, kterou vynesl až na oběžnou dráhu země. Společně s manželkou navštívil Moravskou ústřednu Brno, kde krtka vyrobili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut Andrew Feustel a manželka Indira Feustelová (archivní foto)

Astronaut Andrew Feustel a manželka Indira Feustelová (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Muselo to být hotové celkem rychle, dokonce do dvou hodin, protože to strašně spěchalo, takže to bylo dost náročné,“ říká Marcela Vidláková, která navrhuje a vyrábí plyšové postavičky už přes 30 let. Jindy jí návrh nového plyšáka trvá celý měsíc. Krtečka pro NASA ale stihla ručně ušít prakticky ve svém volném čase.

„Honem, rychle, místo oběda,“ dodává Marcela Vidláková. Nezpomalil jí ani zvláštní materiál, ze kterého musela krtečka vyrobit:

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž-Brno-Feustel-krteček.mp3

„Je to vlastně nehořlavý materiál, který se musel použít. Jinak ty krtky známe, takže ono to už jde rychleji. Čím víc jich děláte, tím je to rychlejší.“

Největším problémem bylo trefit správné rozměry tak, aby ve figurce ještě všichni poznali krtečka.

„Balíček kosmonauta je 20 cm, zhruba jsme vybrali krtečka, který je nejblíže podobný co do velikosti. Další požadavek byl co nejplacatější, abychom se vešli do nějakých pěti šesti centimetrů. Tohle bylo zadání ze strany NASA a pan Miler vyžaduje, aby tam byli nějaké jeho atributy,“ říká obchodní ředitel družstva Moravská ústředna Brno Blahoslav Dobeš, který dodává, že krtek kosmonaut je opravdu jedinečný:

„Varianta pro pana Feustela, která byla oficiálně na palubě a všude je vidět, je verze, která vznikla jen pro něho. Pro NASA jsme museli potvrdit, že tento produkt nebude nikdy komerčně využíván a vyráběn.“

Na výrobě krtečka se podílel i Feustel

Na výrobě plyšového kosmonauta se podílel i astronaut Andrew Feustel. Sám na něj přidělal suchý zip, aby ho na vesmírné stanici mohl přilepit ke zdi. To kdyby krteček zlobil.

I po odletu Andrew Feustela zpět do Spojených států, po něm ale v Česku zůstane vesmírná stopa.

„Krteček zůstane v České republice, dnes dostal Andrew Feustel věrnou kopii, aby nepřišel k úhoně, ale ten, který má ten suchý zip, bude od 13 do 16 hodin každý den, kromě pátku, přístupný veřejnosti v Americkém centru,“ vysvětluje Mirek Konvalina z Amerického centra v Praze.

A půjčovat si ho budou astronomové, aby jim pomohl propagovat vědu mezi dětmi. Je tedy možné, že se krteček zanedlouho opět vydá na turné po České republice.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme