Astronauti z Discovery podruhé vystoupili do otevřeného kosmu

Poslední cesta raketoplánu Discovery do kosmu, původně plánovaná na 11 dní, potrvá o den déle. Dodatečný den bude využit především k zařízení nového víceúčelového modulu Mezinárodní vesmírné stanice, který už astronauti s pomocí robotické paže připojili k orbitálnímu komplexu. Dnes do otevřeného kosmu vystoupili astronauti už podruhé od zahájení mise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti z Discovery podruhé vystoupili do otevřeného kosmu

Astronauti z Discovery podruhé vystoupili do otevřeného kosmu | Zdroj: Reuters

Jak ve Večerním Radiožurnálu uvedl Antonín Vítek z Akademie věd ČR, plánovanou šestihodinovou vycházku do volného prostoru začali astronauti s 24 minutovým zpožděním.

„To způsobily drobné problémy na klimatizační jednotce jednoho skafandru. Prostě těsnící kroužek byl omačkaný, tak ho museli vyměnit,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posledním letu raketoplánu Discovery hovořil ve Večerním Radiožurnálu Antonín Vítek z Akademie věd ČR.

Připomněl, že náplň dnešního výstupu z raketoplánu je drobně údržbářská a montážní. „Třeba jeden z astronautů - Alvin Drew - montuje nyní na malý ruční vozík, který používají k dopravě nákladu a nářadí při různých opravách, nový reflektor,“ vysvětlil.

Astronauty čeká ještě například instalace dalších dvou televizních kamer. „Budou je montovat na speciální robotický adaptér, který se připevní na konec dlouhé kanadské paže, aby mohl dělat jemné zásahy, třeba vyzvedávat bloky pojistek a podobně,“ uvedl Vítek.

Prodloužení mise je obecnou praxí

Co se týče prodloužení mise o jeden den, jde podle Vítka o dost obecnou praxi. Vysvětlil, že to není způsobeno nějakými problémy, ale spíše tím, že když mají astronauti dostatek kyslíku a vodíku na výrobu elektrické energie, dá se odlet odložit.

„A v tomto případě je to z toho důvodu, že stálá posádka stanice by musela ještě upravovat vnitřek nově připojeného modulu pro běžný provoz, a tak to za ně vezme šestičlenná posádka raketoplánu,“ dodal.

Žádné poškození na povrchu raketoplánu

Při samotném startu raketoplánu byly i tentokrát hlášeny malé technické potíže, tedy odloupnutí izolační hmoty, která mohla případně poškodit ochranný kryt raketoplánu. Podle Vítka však nejde o vážné poškození.

„Ty čtyři kousky odpadaly v době, kdy v podstatě nemohou příliš poškodit tepelnou ochranu raketoplánu. A skutečně včera večer specialisté, kteří zkoumali všechny podklady, zjistili, že žádné poškození na povrchu raketoplánu nenašli a raketoplán byl prohlášen za schopný přistání bez jakékoli ztráty,“ uvedl.

Raketoplán by měl přistát na Zemi 8. března. Poté bude po více než 26 letech vyřazen z provozu. A jak uvedl Vítek poté se dostane do muzea. Připomněl, že do vesmíru ještě odletí dva raketoplány. „Raketoplán Endeavour v dubnu a Atlantis na přelomu června a července,“ dodal Vítek.

Jiří Chum, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme