Astronom Brahe nebyl podle vědců otráven. Zřejmě zemřel přirozenou smrtí

Slavný dánský astronom Tycho Brahe zemřel přirozenou smrtí. Nikdo ho rtutí neotrávil, uvedli to dánští experti, kteří hvězdářovy ostatky před dvěma lety vyzvedli z týnského chrámu v Praze. Odebrali z nich vzorky, a pak si je odvezli na výzkum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř Národního muzea se na čtyři dny stala nejdůležitějším výzkumným pracovištěm týmu. Zde se odebírala drtivá většina vzorků, určených pro laboratoře v České republice, Dánsku a Švédsku

Laboratoř Národního muzea se na čtyři dny stala nejdůležitějším výzkumným pracovištěm týmu. Zde se odebírala drtivá většina vzorků, určených pro laboratoře v České republice, Dánsku a Švédsku | Foto: Marek Janáč

Když přesně před dvěma lety dánští a čeští vědci odkrývali v týnském chrámu u Staroměstského náměstí hrob Tycha Braha, měli jeden společný cíl.

„Zjištění, jaký byl jako člověk fyzicky, zjištění z lékařské části. Máme tady jednu z teorií, že byl otráven,“ řekl už tehdy archeolog z Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska. Dva roky podrobných analýz výsledky přinesly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější výsledky výzkumu ostatků Tychona Braha popsala Michaela Vetešková

V nejnovější zprávě dánští experti potvrdili to, co už naznačovali před dvěma lety. Už tehdy vyvrátili spekulace o tom, že by zemřel na prasklý močový měchýř nebo že ho rtutí nechal někdo otrávit.

„A v tento moment se dá v podstatě potvrdit, že nebyl zavražděn rtutí, protože množství rtuti v jednotlivých částech těla Tycha Braha bylo tak malé, že bezpochyby nemohlo způsobit smrt,“ oznámil ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Vědci analyzovali zuby, vlasy, vousy a části kostí. Pokud by byl Brahe, který zemřel roku 1601, otráven rtutí, z kostí, vlasů a vousů by to vědci zjistili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vědci při zkoumání ostatků Tycha Braha postupovali, přiblížil koordinátor českého a dánského týmu Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky v Řeži.

„U vousů nebo vlasů je časová identifikace poměrně velmi dobře známá, protože je známa rychlost růstu vlasů, která je asi jeden centimetr za měsíc,“ řekl profesor Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky v Řeži, který spolupráci Čechů s dánskými kolegy koordinuje.

Na pětimilimetrových vzorcích vlasů pak sledovali množství rtuti.

„Zjistili jsme, že ta koncentrace v posledních dnech v posledních dnech života Tychona Braha klesala k normálním hodnotám. Zhruba dva měsíce před smrtí byla mírně nad normální koncentrací rtuti,“ řekl Kučera.

Ostatky Tycha Braha zkoumali už naši předkové v roce 1901 a jejich pozdější analýza prokázala neobvyklou vysokou koncentraci rtuti.

Detail ozdobné nohy cínové rakve | Foto: Marek Janáč

Před třemi lety požádalo Dánsko Českou republiku o opětovnou exhumaci.

„V Dánsku ještě více než v Čechách je považován za velice významnou historickou, symbolickou postavu. A Dánové si ho váží a chtějí zjistit pravdu,“ připomněl Lukeš.

V roce 2010 vzorky skutečně odebrali. Zjistili také, že slavný hvězdář, který přišel v šermířském souboji o nos, používal jako náhradu odlitek z mosazi, nikoli ze zlata nebo mědi.

Tycho Brahe žil v letech 1599 až 1601 na dvoře císaře Rudolfa II a z jeho údajné vraždy byl obviňován mimo jiných i astronom Johannes Kepler nebo dokonce i dánský král Kristián.

Plné znění zprávy dánských expertů najdete na webových stránkách Národního muzea.

Milan Kopp, Michaela Vetešková, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme