Australští záchranáři evakuovali z Antarktidy amerického výzkumníka

Australští záchranáři dnes z Antarktické základny McMurdo evakuovali amerického výzkumníka. Letadlo muselo přistát na ledové ploše během antarktické zimy. Pacient už přistál na Novém Zélandu a je ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Mt. Herschel (3335 m), Antarktida

Hora Mt. Herschel (3335 m), Antarktida | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Andrew Mandemaker

Zvláštní Airbus 319 přistál po pětihodinovém letu v Antarktidě a po hodině, tentokrát i s pacientem, odletěl zpět. Úřady nezveřejnily ani jméno výzkumníka, ani jeho diagnózu, šlo ale o docela náročnou operaci.

Už samotné přistání letadla nebylo zrovna lehkým úkolem. Bylo nutné, aby se stroj trefil do krátkodobého šera, které je koncem zimy maximální viditelností v Antarktidě, polárníci pro něj navíc museli připravili speciální přistávací dráhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O antarktických výzkumnících mluví redaktor ČRo Ondřej Bouda

Celá mise určitě není levnou ani běžnou záležitostí. Zvlášť během zimy, kdy se do Antarktidy téměř nelétá. Američan měl štěstí, přálo mu počasí. Základny sice mají lékařské vybavení, ty větší dokonce i operační sály a diagnostické přístroje, ale schopnosti těchto pohotovostních center jsou v porovnání s nemocnicí velmi omezené.

I dnes se v Antarktidě umírá. V roce 2000 si mladý australský astrofyzik stěžoval na bolesti a následně po několika málo hodinách zemřel. Náhlou smrt objasnila až pitva po půl roce, kdy bylo jeho zmrzlé tělo z Antarktidy převezeno. Šlo prý o otravu metanolem.

Některé případy mají i veselejší konce. Například ruský lékař, který si v dubnu 1961 jen při lokální anestézii sám vyoperoval apendix. Pomáhali mu při tom inženýr a meteorolog. Asi v polovině operace se mu začala točit hlava, a tak si musel chvíli odpočinout. Po hodině a 45 minutách svou operaci zdárně ukončil a do několika dnů prý opět chodil.

Ondřej Bouda, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme