AV debatovala o výsledcích hodnocení, další etapa ji čeká

Na sněmu Akademie věd se rozpoutala velká debata. Účastníci zasedání rozebírali výsledky hodnocení jednotlivých pracovišť Akademie, na kterém se podíleli také zahraniční odborníci. Podle předsedy AV Jiřího Dobeše však dnešní diskuze nijak ostrá nebyla, spíše věcná. „Ředitelé ústavů, jejichž týmy nebyly hodnoceny úplně nejlépe, se mohou ozvat, mají na to právo. Jinak si ale nemyslím, že debata byla problematická.“

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Auditoři dali nejlepší známku – jedničku – osmnácti procentům týmů. Některým vědcům se ale systém hodnocení nelíbí, považují ho za zavádějící, srovnávají se prý nesouměřitelné týmy.

„Narozdíl od primitivního mechanismu současné metodiky hodnocení, která jenom sčítá výsledky a podle toho dává peníze, máme systémy Akademie věd zaměřeny velmi široce. Sledujeme strategii výzkumu, jeho řízení, spolupráci se zahraničím, společenský význam výzkumu, pedagogickou činnost a řadu dalších aktivit. Ale klíčové v řadě ústavů musí být mezinárodní publikace,“ vysvětluje význam evaluace jednotlivých pracovišť.

Jak také Jiří Dobeš dodává, hodnocení se mu zdá velmi objektivní a spravedlivé. Provádí se prý každých pět let a ve srovnání se situací při poslední kontrole kvalita i kvantita vědeckých výstupů vzrostla. „Hodnotili jsme skoro čtyři sta týmů,“ říká.

Podle předsedy AV ještě auditory čeká další důležitá a komplikovaná fáze hodnocení - interpretace výsledků ve spolupráci s vedením pracovišť a promítnutí závěrů do návrhů koncepčních a finančních opatření. „Ta finanční budeme řešit až na podzimním sněmu AV v prosinci,“ dodává Dobeš.

Čtyři sta vědeckých týmů z ústavů Akademie věd bylo v předešlých měsících pod drobnohledem mezinárodních komisařů. Kontrolovali hlavně kvalitu jejich práce za posledních pět let. Zhruba šedesát procent vědeckých týmů mělo podle odborníků velmi dobrou úroveň a podle vedení Akademie by měly za svoji práci dostat také více zaplaceno. Naopak slabší vědci získají z rozpočtu méně peněz.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme