Bakterie fungují jako zubní kartáček

Vědcům se podařilo identifikovat enzym, který produkují ústní bakterie a který brání vzniku zubního plaku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní kartáček (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

V lidských ústech žije víc než 700 druhů bakterií. Jednou z těch, které bychom v puse raději neviděli, je bakterie Streptococus mutans čili hlavní tvůrce zubního plaku. Ve vrstvách biofilmu na zubech tráví cukry a vytváří kyselé prostředí, které naleptává sklovinu a vede k tvorbě zubního kazu. Jiné bakterie však naštěstí pomáhají držet Streptococus mutans na uzdě. V roce 2009 vědci zjistili, že bakterie Streptococus salivarius, které se drží na povrchu jazyka a dásní, snižují množství biofilmu vytvářeného Streptococus mutans.

Japonské vědce zajímalo, které látky produkované touto užitečnou bakterií chrání před zubním plakem. Chromatograficky izolovali jednotlivé proteiny, přidali je k buňkám Streptococus mutans a sledovali, jak rychle z nich budou růst kolonie. Zjistili, že růstu bakterií nejúčinněji brání enzym FruA, který štěpí molekuly sacharidů. Další experimenty ukázaly, že tento účinek se neomezuje jen na enzym získaný z ústních bakterií – stejně fungoval i ten, který vědci izolovali z houby Aspregilus niger, průmyslově využívané na výrobu různých látek.

Není proto vyloučené, že se dočkáme nového typu past proti zubnímu kazu, které budou obohacené o enzym FruA. Věc má však jeden háček – jak se zdá, v přítomnosti jednoduchých cukrů obsažených ve sladkostech enzym svou schopnost bránit tvorbě biofilmu ztrácí.

Zdroj: Applied and Environmental Microbiology (PDF)

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme