Bakterie mohou vylepšit kostní náhrady

Pokud chceme pevnější a odolnější ortopedické implantáty, zaměstnejme bakterie, říkají britští vědci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Serratia marcescens | Foto: CDC/PHIL

Při výrobě ortopedických implantátů a kostních náhrad se využívá široké spektrum materiálů, jako jsou slitiny titanu, polypropylen, porézní sklo nebo polyuretanová pěna. Na jejich povrch se sprejováním nanáší tenká vrstvička minerálu hydroxyapatitu Ca5(PO4)3(OH), který představuje hlavní anorganickou složku kostní tkáně. Metoda sprejování má svá omezení - mechanická odolnost vrstvy hydroxyapatitu není zcela ideální a materiál se navíc dostává jen na přístupná místa.

Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu si při řešení těchto problémů přibrali na pomoc neviditelné pomocníky - bakterie z rodu Serratia, které produkují krystalky hydroxyapatitu. Vědci zjistili, že bakterie na povrchu kostních náhrad rostou více než ochotně a dostanou se i na ta nejnepřístupnější místa. Poté, co vytvoří dostatečně silný povlak hydroxyapatitu, se dají jednoduše odstranit působením vysokých teplot. Zůstanou po nich jen krystalky hydroxyapatitu, které jsou menší než ty "nasprejované". K umělému povrchu proto výborně lnou a zlepšují jeho pevnost a trvanlivost.

Novou metodu vědci popsali na meetingu Society for General Microbiology v Edinburghu.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme