Bakterie TBC se chovají jako trojský kůň

Původci tuberkulózy se umí dokonale skrýt před imunitním systémem. Kanadští výzkumníci odhalili, jak to dělají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kultura bakterií Mycobacterium tuberculosis | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Tuberkulózu, která ročně zahubí víc než 2 miliony lidí, vyvolávají bakterie Mycobacterium tuberculosis. Důvodem, proč je tuberkulóza tak nebezpečná, je to, že mykobakterie jsou skutečnými mistry v úniku před imunitním systémem. Mechanismus úniku se nyní podařilo objevit vědcům z Univerzity Britské Kolumbie. Hlavní roli v rozpoznání nebezpečných mikroorganismů imunitním systémem hrají buňky makrofágy. Bakterii pohltí, uzavřou do membránových váčků a v nich ji „rozpustí“ pomocí enzymů, které vytvářejí velmi kyselé prostředí. Molekuly, které pocházejí z bakterie, pak makrofágy vystaví na svém povrchu. Tím vyšlou signál bílým krvinkám T lymfocytům a spustí imunitní odpověď.

Bakterie tuberkulózy tento systém umí obejít. Jakmile jsou pohlceny makrofágy, začnou vyrábět protein jménem PtpA. Jeho molekuly vyřadí hned dva různé mechanismy, které buňka potřebuje k tomu, aby vytvořila kyselé prostředí nutné pro rozložení bakterií. Výsledkem je, že bakterie tuberkulózy se jako malí trojští koně pohodlně skrývají uvnitř makrofágů a zcela unikají pozornosti imunitního systému. Když se ve svém bezpečném úkrytu dostatečně namnoží, uniknou z buňky ven a napadají další části těla.

Zdroj: University of British Columbia

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme