Bakterie žaludečních vředů láme lidskou DNA

Nádorové buňky karcinomu žaludku jsou genomicky nestabilní. Důvodem mohou být bakterie žaludečních vředů, které lámou lidskou DNA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie Helicobacter pylori

Bakterie Helicobacter pylori | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Tyčinkovitá bakterie Helicobacter pylori, kterou známe teprve od roku 1983, je nepříliš vítaný obyvatel lidského žaludku. U svého hostitele může vyvolat žaludeční vředy a chronická infekce patří k nejzávažnějším rizikovým faktorům pro rozvoj karcinomu žaludku. Tato forma rakoviny je celosvětově třetí nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Molekulární biologové z Curyšské univerzity proto zkoumali mechanismus, kterým Helicobacter poškozuje buňky žaludeční sliznice a vyvolá jejich maligní transformaci.

V experimentech in vitro na kulturách lidských i zvířecích buněk demonstrovali, že přítomnost bakterií způsobuje zlomy v obou řetězcích dvoušroubovice DNA. Závažnost poškození přitom závisí na délce infekce. Pokud jsou několik hodin po infekci nasazena antibiotika, která bakterii zahubí, dokáže buňka většinu poškození své DNA úspěšně opravit. Dlouhodobá infekce buněčné kultury, která měla napodobit chronickou přítomnost bakterií Helicobacter pylori v lidském žaludku, však opravný systém buněk vyčerpala. Zlomy DNA zůstaly neopravené a vedly ke smrti buňky nebo – ještě hůře – k její mutaci.

Zdroj: Universität Zürich

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme