Bavlněná čistička vody

Bavlna, stříbro, nanotrubičky a elektrický proud. Tak málo věcí stačí k tomu, aby si vědci mohli v laboratoři připravit pitnou vodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schéma a vnitřní struktura čističky vody | Foto: American Chemical Society, Nano Letters

Přenosné, jednoduché a levné zařízení, které by z vody odstranilo všechny bakterie a další mikroorganismy, je věc, kterou by ocenili nejen lidé z rozvojových zemí. Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity přišli s vynálezem, který by toto přání mohli splnit. Miniaturizovanou čističku vody tvoří bavlna, jejíž vlákna vědci impregnovali stříbrnými nanodrátky a uhlíkovými nanotrubičkami. Jediné, co člověk potřebuje k tomu, aby zařízení uvedl do chodu, je slabý elektrický proud.

Karbonové nanotrubičky přilnou k jednotlivým vláknům bavlny, zatímco o trochu větší stříbrné nanodrátky se vměstnají mezi jednotlivá vlákna. Nanotrubičky jsou vodivé a pokud do látky pustíme slabý elektrický proud, bude se šířit po celé struktuře. Bakteriím přítomným ve vodě začnou praskat buněčné membrány a stříbro, které má antibakteriální účinky, je rychle zahubí. Když vědci prolili kontaminovanou vodu přes bavlněnou čističku, zbavili ji 89 % přítomných bakterií Escherichia coli. Po trojím přelití už to bylo 98 %, což znamená, že voda by se bez nebezpečí dala vypít.

Zdroj: NanoLetters, NewScientist.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme